České trabanty projely celou Jižní Ameriku - dokument uvidíte na COOLu

Po více než třech měsících putování projel cestovatel Dan Přibáň a jeho přátelé latinskou Ameriku od Guyany na severu kontinentu až po nejjižnější místo dosažitelné autem - radarovou stanici Moat. Dokumentární seriál z jejich putování uvidíte v za pár měsíců na Prima COOL.
Trabantem napříč Jižní Amerikou - Obrázek 10

16 578 kilometrů tím nejtěžším a nejkrásnějším, co může Jižní Amerika nabídnout, projela česko-polsko-slovenská výprava ve třech žlutých trabantech, jednom polském fiátku a na Jawě 250.

 

„Trabanty zažily už ledasco. Projeli jsme s nimi Hedvábnou stezku v Asii, Afriku od severu k jihu - ale Jižní Amerika byla nejtěžší. Třetinu cesty jsme jeli mimo asfalt, občas po cestách, kam se bojí vjet i s náhonem na všechna kola, a další třetinu ve výškách kolem 4000 metrů nad mořem,“ rekapituluje vedoucí výpravy Dan Přibáň.

 

 

V Brazílii projela výprava nejobtížnější cestu Amazonie - oficiálně uzavřenou silnici napříč deštným pralesem, obávanou BR319. „Občas to bylo na hraně, nebo spíš za ní... Propadli jsme se do shnilého mostu, vyprošťovali auta z jam, do kterých se vešla celá, a nakonec začalo pršet. Bylo to náročné, ale proto jsme to dělali, abychom ukázali, že když se chce, všechno jde,“ vysvětluje Dan Přibáň, proč je projetí právě tudy takový úspěch.

 

V peruánských Andách vystoupali dva žlutí trabanti až do výše 4868 m. n. m. – nejvýše, kam kdy vyjelo auto s dvoutaktním motorem!

 

Trabantem napříč Jižní Amerikou - Obrázek 5
Trabantem napříč Jižní Amerikou - Obrázek 5

 

V peru ale cestovatelé jezdili také po tamních školách a promítali dětem Krtečka. „Prostě jsme chtěli udělat dětem radost a dát o nich vědět. Oboje se povedlo. Díky našim reportážím se našlo už několik nových donátorů podporujících přímo jednotlivé děti. Mělo to smysl,“ říká Přibáň. S pomocí chudým dětem v Jižní Americe výpravě pomohla nadace Inka.

 

Jízda po nekonečnu

 

Rychlostní rekord na největší solné pláni světa nakonec, sice nepadl, ale trabanty se projely po Salaru de Uyuni v pustině Bolívie. „Neskutečný řidičský zážitek jízdy po nekonečnu. Jedete bez hranic, nemusíte držet volant, nic. Máte pocit, že letíte mezi modrou oblohou a oslnivě bílou plání,“ popisuje Přibáň.

 

 

Teď mají trabanty, maluch i jawa před sebou ještě 3000 kilometrů do Buenos Aires, odkud se vypraví domů. Auta poplují lodí do Hamburku, posádka pak přiletí 29. ledna ve 14:30 na pražské Letiště Václava Havla, kde vás rádi uvidí a zodpoví vaše dotazy :)

 

Z materiálu, který výprava na cestě napříč Jižní Amerikou natočila, bude vytvořen dokumentární seriál, na který se můžete těšit ve vysílání Prima COOL.

 

Zatím se můžete podívat na rozhovor s Danem Přibáňem pořízeným při slavnostním odjezdu výpravy z Prahy 1. září 2012.

 

Odjezd trabantů do Jižní Ameriky

 

Na akci se tenkrát sjely trabanty z celé reubliky - podívejte se na fotogalerii ZDE.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama