26. března 2013 18:15

Jak Star Trek změnil svět

COOLozeninový flashback: Obrazovkami COOLu prošla Nová generace i zatím poslední vysílaný seriál Star Trek s přízviskem Enterprise. Abychom se nenudili, coolozeniny oslavíme i dalším hvězdným cestováním!

U Star Treku však nejde jen o nezávaznou zábavičku. Tohle jméno je na světě už od roku 1966, a za tu dobu ovlivnilo kulturu na každém rohu zeměkoule.

Američani si dokonce obrázek původní Enterprise zvolili jako symbol 60. let – ne Kennedy, muž na Měsíci či minisukně, ale U.S.S. Enterprise pro ně ztělesňuje ducha šedesátek...

Vlastně nebýt Star Treku, naše moderní vynálezy by mohly vypadat docela jinak. Vybrali jsme pro vás patero vynálezců, kteří se inspirovali právě u příhod Enterprise...

1) Mobilní telefon

Stěží si představit, že komunikátory platily v nejstarším serálu Star Trek v 60. letech za nekonečně futuristické zařízení.

Ale vynálezce prvního mobilního telefonu, Martin Cooper, označil komunikátory z prvního Star Treku za nápad, jenž formoval jeho design pro firmu Motorola. "Pro nás to nebyla fantazie, ale cíl," vyjádřil se.

2) Přehrávání obrazu a hudby

Když společnost Apple v roce 1991 uvedla multimediální přehrávač filmů a hudby QuickTime, program platil za přelom v raném využívání počítačů. To, co dnes považujeme za běžnou aplikaci, bralo na počátku 90. let dech.

Prvotní ideou ke QuickTimu však byla scéna ze Star Treku: Nové generace, v níž Data poslouchá několik hudebních stop najednou. Vědci Applu Stevu Perlmanovi to stačilo, aby navždy proměnil způsob vnímání multimédií na osobních počítačích.COOLozeninový flashback:Jak jsme přišli na Teorii velkého třeskuPět důvodů, proč Simpsonovi změnili komediiTemné začátky dojemně děsivého Dextera

3) Tablety

Mobilní dotykové zařízení alias tablety jsou stále žhavou novinkou, ač se den za dnem pořád více rozšiřují do běžného života.

Ve světě Star Treku: Nové generace však dorazily už počátkem 90. let. Jen název v seriálu zní PADD (Personal Access Display Device), čili nápadně podobně jako iPad, tablet, který koncept zpopularizoval. Steve Jobs dokonce na své úplně první prezentaci iPadu použil Star Trek k ilustrování svého nového zlatého dolu...

4) Lékařský trikordér

Rozmach chytrých telefonů v nedávné době nastřelil potenciální revoluci i v medicíně – a vznik trikordéru tak na sebe nenechal dlouho čekat.

Trikordér je ve Star Treku kapesní zařízení umožňující okamžitou lékařskou diagnózu. A právě to se v rámci desetimilionové soutěže Qualcomm Tricorder X PRIZE snaží sestavit různé skupiny vědců i nadšenců po celém světě.

Od separátních zařízení po aplikace na smartphony už Qualcomm Tricorder X PRIZE pomalu přináší první ovoce.

5) Tažný paprsek, holoasistent, nadsvětelný pohon a tak dál...

Prozatím jsme se dostali sotva k informačním technologiím. Pomaličku však probíhá i výzkum v dalších, ještě revolučnějších oblastech.

Výzkum NASA v oblasti nadsvětelných pohonů třeba pracuje na tzv. Alcubierrově pohonu, jemuž však většina lidí neřekne jinak než jeho jménem ze Star Treku – warp pohon. Fyzik Harold White dokonce loni ohromil odbornou veřejnost tvrzením, že warp pohon je snadněji realizovatelný, než se dříve zdálo...Také Google Glass, revoluční brýle kombinující smartphone s pohodlím hlasového ovládání (alespoň v teorii), chtějí do reality přenést startrekovský univerzální překladač všemožných jazyků. Hádejte, který seriál cituje jako inspiraci oficiální tisková zpráva Googlu.

A rovněž vlečný paprsek, světlo přitahující k sobě pevné objekty, se v poslední době stalo realitou. Jeho výzkum probíhá už od 90. let a sotva před pár týdny to byli právě čeští vědci z brněnské Akademie věd ČR, kdo zvládli přitáhnout mikroskopické částice pomocí světla.Star Trek je prostě koníčkem, co nepřestává dělat radost z nečekaných směrů. A s COOLem se můžete i nadále přesvědčovat, jaké technologické serepetičky nás čekají: na naše obrazovky totiž přilétá i Star Trek: Voyager!

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný