Kachničky dopluly na severní pól!

Přesně před dvaceti lety se stala neuvěřitelná nehoda lodě s gumovými kačenkami, které pak dopluly až do severního Atlantiku. Vědci podle toho dnes zkoumají pohyb vodních mas ve světovém oceánu!
Gumová kachnička

Semlelo se to takhle: 10. ledna 1992 se během bouře na moři převrátil lodní kontejner vezoucí gumové kachničky.

 

Přibližně 29.000 gumových zvířátek následně začalo brázdit světový oceán. Od pobřeží Číny se vydaly směrem k Aljašce.

 

V roce 2000 v ledových krách dopluly k Islandu, kde se opětovně uvolnily a v roce 2001 se nacházely v oblasti severního Atlantiku, kde se potopil Titanik.

 

Tato cesta kachniček pomáhá v současnosti vědcům pochopit podrobnější mechanismus pohybu vodních mas ve světovém oceánu.

 

Zní to jako fór, ale je to svatá pravda!

 

A co říká o kachničkách Wikipedie dál?

 

Gumová kachnička (také koupací kačenka apod.) je hračka ve tvaru kachny dříve vyráběná z pryže, v dnešní době nejčastěji spíše z PVC. Nejčastěji jsou kachničky navrhovány jako hračky pro zpestření koupání.

 

Mohou být různorodého tvaru, velikosti i barvy a mohou být vybaveny také pískátkem, které vydává kvičící nebo pisklavý zvuk.

 

Skutečný původ kachniček není znám, ale historicky jsou nevyhnutelně spojeny s výskytem průmyslové výroby gumy, která se datuje do druhé poloviny 18. století.

 

Tyto žluté kachničky se staly ikonou americké popkultury a jsou často používány jako symboly spojené s koupáním, vanou, pěnou do koupele, dětmi a batolaty. Slávu přinesl koupacím kachničkám Jim Henson, když v roce 1970 nazpíval v roli Ernieho, populárního maňáska z dětského pořadu Sezamová ulice, píseň Rubber Duckie.

V roce 2001 britský bulvární plátek The Sun uvedl článek o královně Alžbětě II., že se v její koupelně nachází kachnička, která nosí nafukovací korunu.

 

Tato kachnička byla údajně spatřena pracovníkem, který opravoval koupelnu. Příběh vedl k výprodeji kachniček ve Spojeném království - prodej vzrostl o 80 % během několika málo dnů.


Koupací kachničky jsou oblíbené především v zemích jako jsou Velká Británie, Kanada, Německo, Japonsko, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, USA a Holandsko.

V roce 2007 byla do Guinnessovy knihy rekordů za nejrozsáhlejší sbírku kachniček čítající 2583 jedinečných kusů zapsána jistá Charlotte Lee.

 

Každoročně se v červenci v americkém Seattlu koná světové setkání všech gumových kachniček s názvem Duckfest. :)

 

A to nejlepší na konec!

 

Už za pár týdnů si budete moct v našem eshopu koupit taky speciální COOL kachničku i s COOL mejdlem a COOL župánkem :) Sledujte náš web a vše se včas dozvíte.

 

Co vy a kachničky? Taky je máte ve vaně, nebo radši krmíte ty živé u vás v řece nebo na rybníce?

 

Napište nám to do diskuse :)

 

Zdroj: Wikipedia.cz

Anketa

Máte taky svojí kačenku?

hlasovat
hlasovat

Anketa

Máte taky svojí kačenku?

hlasovat
hlasovat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama