16. prosince 2013 14:00

Poznejte Mela Gibsona v Simpsonech!

Epizoda Simpsonů s Melem Gibsonem startuje na Prima COOL ve čtvrtek 19. 12. od 18.45!

Stejně jako v přírodě, i filmové hvězdy se rozsvěcují a zhasínají, takový je zákon přírody. Čas od času však může nastat ještě komičtější situace než obvykle, pokud kariéra nějaké star zkrachuje trochu neobvykleji než hraním v béčkových komediích.

Právě jako se to stalo Melu Gibsonovi.

Ve čtvrtečním díle Simpsonů Cáklý Max jedna, počátku jedenácté řady, Gibson působí jako veskrze sympatický chalan, který ví, komu a kdy má rozdat ránu. Aby také ne – v době "natáčení" byl Gibson díky filmům jako Statečné srdce (nebo třetímu dílu Šíleného Maxe, na nějž uvozuje název epizody) na vrcholu sil – udatný veterán filmového byznysu, který byl oblíbený i po letech kariéry.

Posuneme-li kola času od čtrnáct let do současnosti, Mel Gibson platí za dost možná nejkontroverznější postavu Hollywoodu, která se v posledních letech proslavila nadáváním na Židy a vyhrožováním smrtí své bývalé manželce v případě, že mu neprovede orální sex.

Jak na to vlastně došlo?

1) Alkoholismus

Zvláště v české kotlině tolerovaná vyšší než malá míra alkoholu může na první pohled znít banálně – vždyť co jiného od hollywoodských party čekat než masivní alkoholové orgie? Mel však tento koncept přenesl na úplně jiný level.

Ačkoliv je konzervativním katolíkem, alkohol do sebe klopí už od třinácti let. Zvláště vzhledem k tomu, že už od roku 2002 trpí na maniodepresivní stavy, je to vpravdě nebezpečná kombinace. "To nejlepší" však začalo přicházet až v posledních sedmi letech – Gibson byl (opakovaně) zadržen za pití v podnapilém stavu, pourážel policisty a začal se zpovídat z osobního života v troskách. Gibson se později omluvil a dokonce v roce 2011 přijal pozvání od Roberta Downeyho Jr., který si kdysi prošel podobnými stavy (třešničkou je skutečnost, že právě Roberta Downeyho zmiňuje jako rebela epizoda Cáklý Max jedna...).

A bylo to právě v tomto stavu, kdy se nechvalně proslavil i dalšími dvěma body.

2) Antisemitismus a homofobie

Z antisemitismu byl obviňován už Gibsonův snímek Umučení Krista, přitom právě na něm si Gibson vydělal horentní sumy peněz.

Zatímco leccos z interpretací Umučení Krista by se dalo ještě jakž takž vnímat jako autorská vize (ony ani takové filmy Ridleyho Scotta nejsou úplně bez podobné poskvrny), veřejnost měla menší pochopení pro Gibsonovy poznámky o "židech, kteří můžou za všechno utrpení na světě, všechny války", které pronesl při svém výše zmíněném zadržení. Jeho bývalý kolega však později řekl, že Gibson se interně svými názory příliš netajil, včetně tvrzení, že holocaust byl "víceméně kravina".

Není to jediný škraloup, Gibson byl totiž nařčen i z nenávistného vystupování vůči homosexůálům nebo imigrantům. K jeho cti však opět slouží určité pokání, jako když v roce 1997 hostil desatero prominentních gay a lesbických filmařů při natáčení filmu Konspirace.

3) Domácí násilí

Zatímco předešlé body by se daly ještě s přimhouřením oka nějak brát – každý má ostatně právo na názor a svou chvilku nevhodného chování – rok 2010 přinesl na světlo světa velmi temnou stránku Gibsonova chování, totiž jeho telefonáty se svou (nyní už bývalou) manželkou Oksanou Grigorievou. Celý přepis čtveřice volání můžete najít zde a Gibson, opět zřejmě podnapilý, v něm hýří velmi barvitým výrazivem, netají se brutálními fyzickými i psychickými útoky vůči své ženě a dalším chováním, které není úplně košer.

Doslova kultovní se stala jeho věta, v níž po množině "fuck you" démonickým hlasem sdělil požadavek na orální sex s dodatkem, "protože si to zasloužím". Výpověď jeho kolegy přidává výše zmíněnému citátu malinko brutálnější kontury, totiž Gibsonovu touhu Oksanu "ojet a zároveň ji při tom ubodat k smrti". Inu, každý má nějaké chutě.

Mel Gibson po zatčení v červenci 2006 Foto: wikipedia.org

4) Mel byl vždycky trochu na hraně

Gibson sice už několik let seká latinu, respektive se nijak vokálně neprojevuje. Jak už zaznělo, své temné období si prožil i dnes echt populární Robert Downey Jr., z domácího násilí byl pak obviněn třebas i dodnes oblíbený Russel Crowe.

Jenže u Gibsona je celá situace o to nešťastnější, že většina jeho filmografie je postavená na prototypu postavy zuřivce. Šílený Max neměl své adjektivum "šílený" jen tak pro legraci. A jeho postava ze Smrtonosné zbraně je vyloženě variace na jeho později odhalené já. A prapodivné názory na holocaust i další minority? Vždyť i Statečné srdce nebo Patriot, Gibsonovy nejpopulárnější filmy z konce 90. let, extrémně přepisovaly historická fakta.

Gibsona jsme v téhle podobě milovali, protože šlo o fikci, zřejmě byl však podobného ražení odjakživa – stejně jako v simpsonovském Cáklém Maxovi jedna. Jakmile se tak ukázalo, že jeho role jsou mu bližší, než je zdrávo, upadl v nemilost. Cinty o pokrytectví Hollywoodu nebo jeho diváků raději ponecháme stranou, přesto Gibsonovy kauzy a šok nad nimi vzhledem k jeho kariéře působí tak trochu pokrytecky.

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný