Už v pátek: Vykoupení z věznice Shawshank

Dopřejte si kultovní snímek nejen o útěku z vězení. V pátek ve 22:15 na Prima COOL. Bez nadsázky bývá označován jako nejlepší film pod sluncem.
Vykoupení z věznice Shawshank
Vykoupení z věznice Shawshank
archiv Prima COOL

Vězení je ztělesněním všech hříchů života. Na vlastní kůži se o tom po přeložení do lapáku jménem Shawshank přesvědčí Andy Dufresne (Tim Robbins), podezřelý z vraždy.

Objeví zde zvůli bachařů v čele s ředitelem vězení, ale i přátelství na celý život s doživotně odsouzeným Redem (Morgan Freeman).

Nehodlá se však vzdát a upadnout do rezignace. Vzdor všem okolnostem se rozhodne uniknout. A učiní tak způsobem, který se navždy zapsal do dějin filmu!

Jen málokterý film má skutečně takový status jako Vykoupení z věznice Shawshankv nemlich každé kategorii oblíbených snímků se totiž umísťuje na prvním, popřípadě druhé místě!

Jak ostatně můžete mrkat zde, návštěvníci ČSFD Vykoupení katapultovali na pozici 1. nejlepšího filmu a 2. nejoblíbenějšího filmu (po Forrest Gumpovi)... A to prosím pěkně všech dob!

Jak se to vlastně stalo? Vykoupení je totiž totálním amalgámem všech motivů vězeňských filmů, zalitý navíc všem dobře známým litováním životních rozhodnutí i sympatickým útěkem na konci. Je tu prostě všechno!

Vykoupení z věznice Shawshank
Vykoupení z věznice Shawshank
archiv Prima COOL

Není se to divit. Autorem předlohy, vcelku krátké novely, je slavný spisovatel Stephen King. Ten ostatně původně řekl, že při psaní se mu v hlavě vracely všechny příběhy z vězeňských filmů z jeho dětství. Jinými slovy, postup á la "Pejsek s kočičkou vaří dort" není vždy špatný...

To samo o sobě zaručuje sukces, zvláště ve spojení s režisérem Frankem Darabontem, od něhož můžete znát i snímky Zelená míle... nebo seriál Živí mrtví.

Film původně v kinech neutržil žádné horentní sumy, vše si ovšem vynahradil, když se stal nejpůjčovanějším filmem na videokazetách v historii!

Zažijte ho znovu v pátek od 22:15 na COOLu…

Chcete vědět víc?

  • Jde o nejoblíbenější film Morgana Freemana.
  • V předloze Stephena Kinga byl Red Irem.
  • Stephen King prodal práva na film za... dolar. Udělal tak však z přátelství k režisérovi.
  • Roli Andyho odmítl Kevin Costner. Později toho hořce litoval.
  • Pikanterie na závěr: na Taiwanu film původně vyšel pod jménem "1995: Fantastic". Zmátl tím řadu diváků, kteří se domnívali, že půjde o akční flák!
    Kriminál

    Čtyři nejšílenější skutečné útěky z vězení

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama