Za hravé semafory do vězení?

Místo stojícího a jdoucího panáčka dal na semafory třeba panďuláka, který pije z láhve, močí, visí jako oběšenec nebo má amputovanou nohu. Teď za to má jít na měsíc do vězení.
Semafor Ztohoven Roman Týc

Možná si to pamatujete. Výtvarník a člen skupiny umělců a provokatérů Ztohoven Roman Týc v roce 2007 vyměnil skla na padesáti pražských semaforech za šablony postaviček v komických nebo lehce vulgárních situacích.

 

Jenže sranda končí...

 

Celá věc se dostala k soudu a Týc nakonec zaplatil 80.000 korun na úhradu způsobené škody. Kromě toho měl také zaplatit pokutu 60.000 korun coby trest za to, že spáchal trestný čin poškozování cizí věci.

 

Tuto pukutu ovšem Roman Týc zaplatit odmítl s tím, že šlo pouze o umění ve veřejném prostoru. Soud jeho argument neuznal a poslal ho na jeden měsíc do vězení, kam má nastoupit tento pátek.

 

Upečte bábovku, pošlete písničku!

 

Na internetu se teď objevují protesty a akce, které Týce podporují. Jedna z facebooková událost se jmenuje "Bábovka pro Týce..." a hlásí: "Navštivme Romana v base (třeba s bábovkou). Ti, kdo nemůžete přijít, upečte svoji bábovku (vložte třeba pilník) a pošlete ji Romanovi do vězení..."

 

Na webo Prison Blues je zase výzva s těmito slovy: "Případ Romana Týce se dotýká nás všech, a to nejenom umělců. Chceme alespoň symbolicky jít do vězení s ním - prosíme proto všechny hudebníky a kapely, kterým není tahle situace lhostejná, aby nám poslali jednu svoji skladbu jako výraz solidarity. Všechny skladby nahrajeme do přehrávače, který si Roman s sebou může vzít (nebo propašovat v bábovce místo pilníku) do chládku." Svoji písničku už poslalo 140 umělců.

 

O případu se dozvíte i z videa pod článkem - čas 7:47.

 

Zdroj: idnes.cz, protisedi.cz, facebook.com a prison-blues-sampler.tumblr.com

 

Líbí se vám semafory? Měl by jít jejich autor bručet?

Napište nám to do diskuse.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama