28. září 2016 07:00

5 největších rozdílů mezi první a (zatím) poslední řadou Simpsonových

Premiéra nových dílů je tu!

Simpsonovi jsou zpět! Ve středu od 20.15 si na COOLu budete moct dopřát maraton pěti premiérových dílů 27. řady počínaje 18. epizodou. Příští rok to bude již neuvěřitelných 30 let, co se první minuty Simpsonových podívaly na televizní obrazovky. Připomeňte si, jak Simpsonovi stárnuli s naší přehledovkou.

1. Vzhled

Změnou první a zdaleka nejviditelnější je samozřejmě postupně se měnící vizuál. Na obrázku níže jsou vidět Simpsonovi tak, jak se objevili v Show Tracy Ulmanové v roce 1987. I "skuteční" Simpsonovi z roku 1989, jak je známe z 1. řady, se však vlivem minimálních nákladů na animaci trochu lišili od stávajících modelů. Krom nedostatků byli o něco méně sympatičtí a pro nechutný moment nešli příliš daleko.

2. Muzikálová éra

Zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste v moderní inkarnaci Simpsonových viděli muzikálové číslo? Rozpomínáte se jenom na segmenty z repríz, že ano? Ačkoliv i dnes lze na občasné příklady výjimečně narazit, v první dekádě byly muzikálové prostřihy mnohem hustšího rázu! Dokonce i zcela mimoběžné díly jako návštěva Simpsonů v New Yorku nebo Marge a jednokolejka si neodpustili několikaminutovou rýmovačku za doprovodu piána, jež končila choreografickým tancem celého obyvatelstva!

3. (Ne)popularita u elit

Zatímco dnes je problém najít celebritu, která v Simpsonech nebyla anebo by účast odmítla (a ti, co by ji odmítli, by tak stejně udělali, jenom aby se objevili v nedlouhých seznamech lidí, co se v Simpsonech nevyskytli...), po svém startu na počátku 90. let byli Simpsonovi značně v nelibosti. Dokonce i prezident Bush starší se k seriálu vyjádřil negativně - hlavním důvodem byla údajná reklama poflakující se lemplovské rodině. Takový obraz paradoxně vydržel až někdy do 8. řady seriálu, než v příbězích převážila satirizace společnosti.

4. Vtipy z dělnického života

Dokud totiž Simpsonovi ukazovali jenom trampoty Homera a jeho rodiny, bez většího přesahu i výskytu slavných, jejich příběhy byly mnohem přízemnění než-li ty pozdější. Homer řešil pracovní šlamastiky, Marge výchovu dětí, Bart i Líza školní či vztahové barikády… A celkově by z prvních řad seriálu klidně šlo udělat i klasický hraný sitcom. Teprve když došly náměty, “dramatická” éra skončila a scenáristé si museli dávat stále častěji fantazii na špacír a utahovat si z globálnějších problémů než z Homerova malého platu.

5. Změna mezi dabéry

Ačkoliv jsou animované postavičky svého druhu nesmrtelné, skutečnou duši jim doslova vdechují jejich herci alias dabéři. V českém kontextu známe změnu na pozici Homerova dabéra z Vlastimil Bedrny na Vlastimila Zavřela, jehož působiště skončilo v roce 2001 u 12. řady, naštěstí nikoliv smrtí dabéra. Podobně tomu bylo v případě smrti postavy Maude Flandersové, kterou dabovala (stále působící) Maggie Roswell. Naopak ztráta populární Edny Krabappolové už byla zapříčiněna smrtí její dabérky Marcií Wallace. Čest její památce!

Maraton premiérových dílů Simpsonových začíná již ve středu ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný