Od Apokalypsy k Mariňákovi: 4 nejpůsobivější válečné filmy

Nejsou jatka jako jatka!
Mariňák - upoutávka

Natočit válečný film je vlastně překvapivě snadné – stačí někde sehnat bambilion komparzistů, dám jim do ruky kvér a mezi davovými scénami občas zaměřit kameru i na hlavní postavu vzpomínající na manželku. Většina diváků totiž očekává právě opulentní scény bitev. Bam! A máme válečný film! Pak ovšem existují režiséři, kteří se z konfliktu snaží vydolovat víc než jen množinu výbuchů trhajících kečupem polité figuríny. Náš čtvrteční Mariňák, startující na COOLu ve 22.00, je jedním z nich. Vzpomněli jsme na tři další podobně působivé válečné běsy.

 

Mariňák

Co se stane, když se generace odchovaná machistickými válečných trháky, v nichž partička drsňáků, či občas dokonce jeden jediný geroj, dostane do skutečné války? Zjistí, že 99 % jejího obsahu je unuděné čekání na rozkazy a že uvnitř nich řve bestie, která si chce utržit alespoň jeden jediný reálný frag. Jenže ve světě, kdy na bitevním poli o všem rozhoduje letectvo, se jim jako pěšákům možná nepodaří ani to.

Mariňák je jedním z unikáních válečných filmů o tom, že skutečná válka je vlastně dost nuda. Jasně, jeho dějiště je velmi specifické – kdyby si zdejší odstřelovač Anthony Swofford počkal ještě dekádu, mohl si namísto války v Zálivu odkroutit plnohodnotnou invazi do Iráku, kde už by si přišel na své. Jenže on se zkrátka ocitl ve špatný čas na špatném místě – jako stroj vyladěný k zabíjení musí sedět na zadku a přemýšlet, jak si ukrátit čas. Nebo že by přece jen došlo na vytouženou ostrou akci? Díky režii Sama Mendese (Skyfall) je nicméně i taková premisa vysoce koukatelná, napínavá i vtipná.

Mariňák
Mariňák
Universal pictures

 

Apokalypsa

Na přesně opačné straně spektra je Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979) of Francise Forda Coppoly. Apokalypsa je totiž doslova a do písmene pološíleně rozmáchlý válečný epos, který v režisérské verzi zabere 3 a čtvrt hodiny stopáže.

Cesta Vietnamem po řece, inspirovaná klasickým protikoloniálním románem Srdce temnoty, stihne ukázat celou výseč bitev a především jejich vlivů na lidskou psýché – pokud hledáte opulentní nimrání se v kráse bojiště, hledejte jinde. Coppola totiž vždy ukáže jen krátkou epizodku z bojů nebo klidu, zatímco krajinou proplouvá dělový člun, vezoucí Martina Sheena k jeho závěrečné misi. Tohle je zkrátka lahůdka, která plápolá pomaleji než joint v ústech unaveného mariňáka.

Apokalypsa
Apokalypsa
United Artists

 

Tenká červená linie

Režisér Terrence Malick se proslavil vymazlenými artovými dramaty, která však věru nejsou pro běžného diváka. Krom filozofických a psychologických motivů totiž často postrádají to, čemu se běžně říká děj (ve skutečnosti tím většina diváků totiž myslí "poutavý děj sledující nějaký specifický žánr"). Je to případ i Tenké červené linie, v níž si na válku v Pacifiku hraje zhruba každý mužský herec, který v roce 1998 pobýval v Hollywoodu.

Kdo by čekal něco jako Zachraňte vojína Ryana, ten u Tenké červené linie nejspíš usne. Tahle meditace nad cenou, kterou vojáci za válku platí, totiž vyžaduje docela jiný, uvolněnější přístup. Jenom málokomu by se vláčné tempo s netradičně natočenými akčními scénami (když už na ně občas dojde) nerozpadlo pod rukama, Malick však snímek bravurně ukočíroval. A přinesl válečný film, který jinde rozhodně neuvidíte.

Tenká červená linie
Tenká červená linie
20th Century Fox

 

Stezsky slávy

I když zní název tohoto filmu opulentně, ironicky pojmenované Stezky slávy ve skutečnosti dominantně popisují story tří vojáků, kteří (ze správného důvodu) neuposlechli rozkaz k sebevražednému útoku a jsou proto polním soudem odsouzeni k popravdě. Je to tak zrůdné, jak to celé zní, a to ještě nevíte, že se drtivá většina stopáže odehrává mimo samotné bojiště.

Stejně jako Mariňák jsou Stezky slávy filmem, který se hnípe v méně slavné stránce války, totiž v institucionalizovaném zabíjení (nejen) během první světové války. Jedná se o dokonalou filmovou depku, doslova antickou tragédii, kterou si však večer před spaním (či mezi sezeními u Call of Duty) asi jen tak nepustíte...

Stezky slávy
Stezky slávy
United Artists

Tyhle filmy jsou tu zkrátka pro fajnšmekry, kteří se nebojí pravdě pohlédnout do tváře! Odvážlivci nechť se spolu s Mariňákem vydají na misi už ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL.

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama