REVOLUCE: Německo využije novou technologii na rozpoznávání migrantů! Tahle vychytávka zjistí, odkud přichází!

Podaří se pomocí nové metody lépe určit, odkud přichází zbídačení lidé do Evropy?
Rozponávání hlasu imigrantů
Rozponávání hlasu imigrantů
iStock

Jedním z nejvážnějších problémů imigrační otázky je fakt, že do Evropy přichází lidé bez jakýchkoliv dokumentů. Rozlišit tak, odkud daný člověk skutečně pochází, zda se snaží situaci využít „jen“ pro zlepšení kvality svého života, nebo skutečně prchá před válkou je proto velmi složité a přináší s sebou i další problémy. V Německu proto hodlají použít novou technologii, která by měla pomoci právě v těchto případech.

Bude se jednat o velkou audio banku s frázemi s nejrůznějšími dialekty východních zemí, na základě které pak bude software schopný porovnávat hlas imigrantů a přiřazovat jim národnost. Samozřejmě nepůjde o jedinou kontrolu, ale o hlubší součást procesu, který už od 80. let zastávají lingvističtí specialisté.

Ti se nakonec sami proti hlasovému rozpoznávání počítačem sami ohradili a uvedli, že žádný stroj není schopný rozlišit detaily na základě dalších vlivů. Jazyk je navíc živý, neustále se mění a není snadné rozlišit, z jakého důvodu člověk konkrétní slova vyslovuje daným způsobem. I tak by ale chtěly německé orgány nasadit systém už od příštího roku a práci lingvistických odborníků ulehčit.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama