Samořiditelná auta od Mercedesu vyřešila tu nejtěžší otázku! Koho v případě nehody zabijí? Chodce, či řidiče?

Začíná to tady vypadat jako ve sci-fi filmu!
Samořiditelný Mercedes
Samořiditelný Mercedes
Mercedes/iStock

S nástupem samořiditelných automobilů, kdy za řidiče přebírá do velké míry odpovědnost umělá inteligence, musí inženýři řešit jednu z nejsložitějších etických otázek. Ptá se, čí život ušetřit v případě nehody – zachránit lidi ve vozidle, anebo dát přednost životům mimo něj? Pokud na tohle téma nechce mluvit Elon Musk v souvislosti se svoji Teslou, pak lidé z Mercedesu mají jasno.

Auto v případě nehody uchrání životy lidí uvnitř, a to ze vcelku pochopitelného důvodu. Podle Samsungu je totiž nutné, snažit se zachránit životy, které zachránit lze. A to se zkrátka mnohem jistěji povede pomocí bezpečnostních prvků uvnitř auta, nikoliv mimo něj.

Druhým dechem ale lidé z Mercedesu přiznávají, že stejně jako oni také všechny ostatní automobilky dělají v první řadě všechno pro to, aby nikdy podobnou otázku řešit nemuseli. Navíc třeba v Německu by měli možná problém s legislativou, protože ta jasně říká, že škoda na majetku musí být upřednostňována před případným zraněním člověka, a to v případě lidí uzamčených v autě (majetku), není zas tak jednoduché…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama