1. července 2014 10:00

Muž, který učí Sheldona správně mluvit o vědě

Žádný učený z nebe nespadl aneb Jaké to je nutit správné recitaci Jima Parsonse? Nová, premiérová, sedmá řada Teorie velkého třesku startuje na COOLu už ve čtvrtek 19.června 2014!

Také jste vždycky chtěli vědět, kdo ansámbl Teorie velkého třesku driluje do správné recitace vědy?

Ať už ano, nebo ne, tady je jeho profil plný postřehů z natáčení!

Jmenuje se David Saltzberg a je profesorem fyziky na UCLA (University of California, Los Angeles). Jako vědecký poradce Teorie velkého třesku je Saltzberg vzácným případem částicového fyzika, jehož práci přímo věnují pozornost miliony lidí týden co týden...

K seriálu se dostal náhodou skrze "známého známého známého" v roce 2006. Prý je to jedna z výhod života v Los Angeles, kde se při náhodné party nakonec ukáže, že se bavíte s producentem populárního seriálu.

Od té doby krom čtení a úpravy scénářů rovněž představil herecké představitele hlavních rolí skutečným fyzikům na UCLA – jak sám zmiňuje, jistý nejmenovaný herec právě na UCLA přejal zdejší elitářský manýrismus...

Jak vlastně probíhá dopisování výrazů do scénáře? Scenáristé povětšinou Saltzbergovi ve scénáři nechávají prázdná místa. Původní verze dialogu jedné postavy tak například zní "Slyšel jsem o tvém posledním [sem dopsat vědu] experimentu – 20 tisíc pokusů a žádný užitečný výsledek!" Právě na Saltzbergovi je vyplnit hranaté uvozovky i přepsat některé nepřesné termíny.

Na konci tak dialog může znít "Slyšel jsem o tvém posledním pokusu o rozpad antiprotonů..."

Vedle scénáře seriál operuje i s jeho nápisy na tabulích, které občas můžete zahlédnout v pozadí různých scén. I tyto se Saltzberg snaží vymýšlet tak, aby odpovídaly realitě.

Spíše než možnost podílet se na televizní produkci však oceňuje, nakolik Teorie velkého třesku inspiruje mladou generaci zajímat se o skutečnou vědu. Sám Saltzberg pracoval na starším urychlovači Cyclotron i v evropském centru CERN na urychlovači LHC.

Ani Saltzberg však pro svou odbornost ve fyzice nemůže vždy vychytat všechny vědecké mouchy. Naštěstí se mu v posledních řadách dostalo pomoci přímo od jednoho z herců – Mayim Bialik, která je představitelkou Amy.

Bialik vystudovala neurovědu a orientuje se i ve všeobecné biologii, Saltzbergovi tak se scénářem vypomáhá náhledem do těchto oborů.

A ještě jednu věc Saltzberg raději do scénáře už nevpisuje – svoje vlastní nápady na vtipy. Prý se o to zpočátku pokoušel, ale hrozivě pohořel. "Komedie je vědním oborem sama o sobě. Rychle jsem si uvědomil, že nejsem s to konkurovat jejím vlastním odborníkům, scenáristům, kteří byli naštěstí velmi trpěliví. Nakonec bych byl jako trapný opilý klučina na party, který se mi kdysi snažil vnutit svou vlastní, novou teorií gravitace."

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný