Finále Záblesku budoucnosti! O čem byla kniha?

Zjistěte, v čem se lišil seriál od jeho předlohy. A nezapomeňte předtím dokoukat úplně poslední díl – startujeme ve čtvrtek ve 20:15 na Prima COOL.
Záblesk budoucnosti
Záblesk budoucnosti
archiv Prima COOL

S tím, jak tento čtvrtek od 20:15 do svého konce dochází poslední epizoda fantastického sci-fi seriálu Záblesk budoucnosti, dojde na zodpovězení většiny otázek – a to je ideální příležitost si připomenout, v čem se seriál liší od své knižní předlohy z roku 1999.

Dávejte bacha – vyplatí se číst, jenom pokud jste už čtvrteční epizodu dokoukali!

1) Odlišná hlavní postava

Namísto partičky z FBI se knižní předloha zaměřuje na trampoty kanadského vědátora Lloya Simcoa a jeho kamaráda Thea Procopida spolu s Lloydovou snoubenkou Michiko. Všichni jsou vědci a většina knihy se odehrává ve Švýcarsku, kde leží částicové středisko CERN.

Některé z kontur jsou však přece jenom tak trochu podobné – Lloydův kamarád Theo totiž ví o tom, že v budoucnu zemře, a dokonce má i bratra Dimitria, jenž se toho i dočká! Knižní Dimitri však není badass agentík, nýbrž nýmand, co se toužil stát spisovatelem, ale ve svém záblesku se vidí jako číšník. A jeho vize na způsob „Dáte si k tomu hranolky?“ ho úplně nenaplnila. Než aby pokračoval v této linii, spáchá raději sebevraždu...

Záblesk budoucnosti - Dimitri přikurtovaný k židli
Záblesk budoucnosti - Dimitri přikurtovaný k židli
scifiscoop.com

2) Odlišná hlavní linie

Vzhledem k tomu, že knize vévodí věda (spolu s filozofií), dává i smysl, že se liší také většina zápletky. Namísto akčního běhání agentů FBI podobné spíše šetření teroristického útoku tu máme debatování nad kvantovou fyzikou a polemiku ohledně Kodaňské interpretace. To však neznamená, že záblesk nebyl stěžejní pro celé lidstvo – i v knize při záblesku zemřely miliony lidí

A jak už bylo zmíněno, také v knize se podstatná část story zabývá reverzním šetřením budoucí vraždy Thea. Bod, který ve svém záblesku však všichni viděli, je posunut o dekády v budoucnosti – rozhodně tak chybí element závodu s časem.

Záblesk budoucnosti 8.8.2013 - upoutávka 20s

3) Bezbřehá budoucnost...

Náš třetí a finální bod bude diváky seriálu zřejmě zajímat nejvíce – může totiž sloužit jako neurčitý náznak toho, čeho by se časem mohli dočkat i na televizní obrazovce!

Kniha FlashForward totiž druhým zábleskem posunutým o dvě dekády oproti seriálu rozhodně nekončila – naopak! Většina lidí totiž při druhém záblesku vůbec nic neviděla a všichni se domnívali, že je tak jeho časový bod vzdálen příliš daleko v budoucnosti. Všichni se s tím smíří a svět se vrátí do starých kolejí...

Simsoe sám ovšem patřil mezi několik málo lidí na celém světě, kteří ve své druhé vizi cosi zahlédli. A to cosi bylo šokantně mimo – ono sledovat své vědomí přetrvávající v několika umělých tělech, to jednomu rozhodí apetit. Další bod po druhém záblesku byl skutečně vzdálen miliardy let, a jen několika členům lidstva se dostane toho privilegia zúčastnit se rozbíhaného projektu nesmrtelnosti.

Kniha tím de facto končí – krom několika dalších drobtů a epilogu, samozřejmě. Ani knižní Flashforward samotný se pokračování nedočkal, navzdory mírně otevřenému konci. Můžeme tak říct, že by vočko se v tom trochu shoduje s předčasně zaříznutým seriálem.

A co vy, jak vás naplnilo zakončení seriálu? Dejte emocím průchod v naší diskuzi!

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama