Pět nej filmových scifáren roku 2013

To nejlepší, co nám rok v kinech dal, nese jména od Iron Mana po Gravitaci.
Pacific Rim
Pacific Rim
dokina.cz.imagebox.cz

Letošní rok byl co do sci-fi kinofilmů vskutku nabitým obdobím – zaútočil na nás nový Star Trek, druhý a skvělý díl Hunger Games, nenápadný Oblivion i satirický U Konce světa. Jenže filmů bylo tolik, že čestnou zmínku si zaslouží jenom několik k nich. Připomeňte si šestici vybraných, a pak v diskuzi hejtujte, jaktože jsme zapomněli na ...................... (doplňte svého výherce).

6) Iron Man 3

Není asi úplně fér, že Iron Man 3 obsazuje šestou pozici – tenhle film byl po všech stránkách parádně vyladěným drahokamem, který nechtěl být nic víc než jen příjemným pokoukáním, ale ani se za to nestyděl.

Nicméně, od premiéry uteklo více než půl roku a je třeba vypíchnout i jiné zajímavé tituly. Tak i onak, Tonyho třetí dobrodružství zůstává usazené v našich srdečních chlopních…

Iron Man 3 - trailer

5) Pacific Rim

Jelikož letos chyběl libovolný příspěvek série Transformers (nebojte, bude příští rok), kvótu filmu "tupých, ale hrozně zábavných" zabral Pacific Rim, snímek o tom, jak si obrovští roboti dávají přes hubu s godzillami...

Dalo by se mu vytknout mnohé, od zápletky po postavy o hloubce listu papíru. Jenže všechna hluchá místa byla nahrazena masivní náloží digitálních soubojů, megalomanských kulis a parádních efektů. Optimální film na party!

Pacific Rim - trailer

4) Enderova hra

Literárních adaptací letos bylo překvapivě málo – i polodementní Pacific Rim sice vykrádal nemlich všechny mecha mangy, ale pořád se odehrával v původním světě (a budeme dělat, že World War Z nikdy nevznikla).

Enderova hra to ovšem všechno nahradila solidním a netradičním pohledem na futuristickou válku.

Namísto kosmomariňáků v ní totiž hrají prim děti, které jsou trénovány do geniálních stratégů. To se ale neobejde bez problémů. Oproti jiným adaptacím má navíc Enderova hra body za to, jak moc se držela původní knihy...

Ender's Game - trailer

3) Thor: Temný svět
Tady není moc co dodávat – druhý Thorův (samostatný) výlet na velké plátno přinesl přesně to, co od něho fanoušci chtěli. Více svalovců, více mýtů i více Lokiho!

A to celé v režii jednoho z autorů seriálu Hra o trůny. Marvelovky tak utvrdily svůj status nabobtnalého seriálu – jednotlivé filmy nemají ani zbla originality nebo zajímavé práce s filmovým materiálem, ale nikomu to vlastně nevadí, protože se znovu vidí se svými oblíbenými postavami.

Thor: The Dark World - trailer

2) Europa Report

Dostáváme se k finále a to je čas zabrouzdat trochu jinam než mezi standardizovanou palbu vymýváren – třeba do malé, nenápadné studiové sci-fi Europa Report.

Ta stylem "found footage" (podobně jako Blairwitch nebo Monstrum) ukázala sice fiktivní, přesto mrazivě realistickou vizi první lidské mise na Jupiterův měsíc Europa. Dokumentární náhled, minimum běsů a maximum napětí bylo devízou, kterou v kinech nenajdete – a to je v tomto případě rozhodně kladem.

Europa Report (2013) - trailer

1) Gravitace

Na vrcholu trůnu však může být jenom jeden a to místo patří paradoxně filmu, který má triviální zápletku o kosmické katastrofě (mimochodem zcela realistické), kterou přežije astronautka v roli Sandry Bullockové.

Naprosto dechberoucí zpracování však film katapultovalo mezi události roku. Nejde ani tak o předpokládatelný děj, na děj tu máme jiná díla, ale především o to, že nás Gravitace svou pouhou kombinací obrazu a hudby uměla přenést kamsi jinam – a právě o to u filmu má jít.
A co vy? Jste s naším výběrem spokojeni, nebo byste to raději mrskli někomu jinému?

Gravity - trailer

(lol)
Best of COOL 2013

10 NEJ pořadů Prima COOL za rok 2013

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama