Živí mrtví od A až po Zombies

Omrkněte historii vývoje nemrtváků ve filmu.
Průvod zombíků v seriálu Živí mrtví
Průvod zombíků v seriálu Živí mrtví

Zombíkům se ve filmu, hrách i literatuře daří tak jako nikdy dřív.

Pohled na nezastavitelný dav chodících mrtvol prostě milujeme – dokonce se pevně uhnízdily i ve světě televize, jak se můžete nově přesvědčit i v 3. řadě kultovního seroše Živí mrtví, který vysíláme každé pondělí po Partičce ve 22.30 na Prima COOL.

KVÍZ: Co víte o zombies ve filmech a seriálech?

Jak k tomu všemu vlastně došlo? Kdy tahle revoluce nastala a jak vypadali zombies před tím, než se tak mastodontně proslavili? Připravte se na obrázky plné rudé tekutiny...

Idea zombie není vůbec nová – vlastně sahá tisíce let zpátky před vynález kinematografie. Mrtvoly pojídající maso jsou k nalezení i v jedné z nejstarších knih, Eposu o Gilgamešovi.

Mrtvoly pojídající maso v Eposu o Gilgamešovi
Mrtvoly pojídající maso v Eposu o Gilgamešovi
bloodbytes.net

Termín zombie je zde však spjat s voodoo a označuje mrtvolu oživlou magií – namísto šíleného kanibala jde však v původním významu spíše o nemyslícího otroka. Film nemrtváky i zombies přejal relativně rychle, jak je vidět ze snímku White Zombie z roku 1937, kde zombie platil právě za tupého sluhu. Za záporáky se tehdy ještě počítali spíše jeho tvůrci.

Z filmu White Zombie (1937)
Z filmu White Zombie (1937)
goregirl.files.wordpress.com

Vše navždy proměnil George A. Romero svým filmem Noc oživlých mrtvol z roku 1968, když ze zombies udělal vražednou masu toužící rozšířit své řady.
Z filmu Noc oživlých mrtvol (1968)
Z filmu Noc oživlých mrtvol (1968)
earnthis.net

Noví, vraždící zombies ve filmech 70. a 80. let neměli prakticky nijak vysvětlený svůj původ – povětšinou se hrálo na magií oživlé mrtvoly, mnohdy doslova kostlivce, kteří se pohybovali s rychlostí ospalého hlemýždě... Tenhle prvek nebyl tak ujetý, jak se může zdát – dovoloval totiž filmařům ukázat, jak nepředstavitelné oživení nebožtíků je.
Tenhle kostlivec nevylezl ze skříně...
Tenhle kostlivec nevylezl ze skříně...
notcoming.com

Tato první generace filmových zombies měla za následek i komediální filmy, jako třeba démonické zombies ze série Evil Dead. Zombies se pomalu přejídali a nadešel čas na další revoluci.
Zombík ze série Evil Dead
Zombík ze série Evil Dead
popcrunch.com

Ta v řadách nemrtvých nastala s 21. stoletím. Rychlejší doba si žádala rychlejší potvory, zombies navíc infikovali popkulturu i skrze videohry – pro minimální potřebu umělé inteligence jsou tito záporáci velice oblíbení. První rychlý zombík se ovšem objevil už v Návratu oživlých mrtvol (1985), kde svou roli navíc sehrála i stoupající inteligence nemrtvol, jíž nyní užívá i romanťárna "twilight se zombíkama" jménem Mrtví a neklidní.
Z filmu Návrat oživlých mrtvol (1985)
Z filmu Návrat oživlých mrtvol (1985)
stuffpoint.com

Pragmatičtější doba si žádala i pragmatičtější vysvětlení původu, došlo tak na příběhy o šířících se virech a dalších bakteriologických eskapádách. Za stěžejní filmy "nové vlny zombies" platí 28 dnů poté a zfilmovaný Resident Evil...

A pak to všechno začalo. Zombie hry raketově narostly, zombie filmy vyplodily řadu pokračování, adaptací i originálních látek, jako je třeba snímek Fido, příběh o chlapci a jeho zombie kamarádovi.

Plakát k filmu Fido Foto: wikia.nocookie.net

Plakát k filmu Fido. Foto: wikia.nocookie.net

Nakonec zombies dorazili i do televize. Vedle menších projektíků, jako třebas britského seriálu, který kombinoval reality show Big Brother se zombie apokalypsou (fakt!), se tak stalo především skrze naše dobré známé Živé mrtvé. Ti vznikli na motivy komiksu autora Roberta Kirkmana sepsaného už v roce 2003.Zombie ze seriálu Živí mrtví Foto: FTV Prima

A, jak už snad víte, jejich nejnovější 3. řadu můžete nakoukávat na COOLu každé pondělí ve 22.30.

(lol)

Živí mrtví III

Zombíci nedají pokoj: nové díly Živých mrtvých přicházejí

Živí mrtví (Walking Dead)

Walking Dead aneb kráčející Živí mrtví

Re-play zombie making of

Jak se z Alžběty a Mikoláše stali zombie?!

Hlavní hrdinové 4. série Misfits: Zmetci

Noví Misfits v pondělí počtvrté. A se zombie!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama