Ztraceni: Proč jsou tak kultovní?

Tajemný ostrov, tajemnější letecká havárie, ultratajemní přeživší. Seriál, který změnil svět, vysíláme každý všední den v 17.40 na COOLu!
Ztraceni
Ztraceni

Jedná se o ambiciózní seriál, kterému vděčíme za rozmach vlny tajemných televizních příběhů od Hrdinů po Hranici nemožného.

Ztraceni, zřejmě nejvýznamnější seriál minulé dekády, přichází každý všední den v 17.30 na Prima COOL!

Pro případ, že byste poslední desetiletí čučeli jenom na To je vražda, napsala, je nutno připomenout jinak dobře známou zápletku. Seriál začíná na pláži neznámého ostrova, kde havaroval zaoceánský let Oceanic 815. Nesourodá množina "ztracených" nejprve řeší nedostatek vody, jídla i léků a snaží se zavolat pomoc, brzy však zjistí, že na ostrově nejsou sami.

Cosi po nocích bortí stromy, lesem se prohánějí značkovaní lední medvědi a na konci pilotního dílu navíc zachytí vysílání, jež už skoro dvacet let opakuje, že nemůže ostrov opustit.

Ztraceni - upoutávka 30s

Záhady se vrší jedna na druhou, nečekaně velký počet hlavní postav se předhání ve vzájemných potyčkách a postupem času odhalují svá vlastní tajemství i související záhady ostrovu. Na každou odpověď však přibude několik nových otázek, a trvá šest řad, než se seriál dobere epického závěru. Ten bude mimochodem v Česku vysílán v premiéře!

Ztracení tak nabídli každému něco – milovníci záhad vymýšleli komplikované teorie, kterými se příběh snažili vysvětlit. Díky "zábleskům života před nehodou" navíc Ztraceni disponují i přehršlí osobních příběhů – od dívky, která utíká před zákonem, po lapálie nelehkého manželství dvou Korejců tak vyprávění spojilo to nejlepší z povídek, detektivky i sci-fi.

Ztraceni - upoutávka letadlo 20s

Nebyl to jediný důvod, proč Ztraceni ovlivnili seriály na celé desetiletí. Ztraceným nechyběla super drahá produkce, do té doby spojovaná spíše s produkcí "nejsme televize" kanálu HBO. Pilotní díl stál miliony dolarů, hudba, kamera i efekty odpovídaly spíše hollywoodským velkofilmům než do té doby podfinancované televizi. Ztraceni tak nabídli to nejlepší z obou světů – kvality filmů, předlouhé vyprávění seriálů!

Díky úspěchu Ztracených se do popředí dostali lidé jako je J. J. Abrams (režisér nových filmových Star Treků) nebo Damon Lindelof (tak trochu nenáviděný scenárista, který však přes současné klopýtání u Ztracených prokázal nemalé schopnosti). Paradoxem je, že koncept seriálu přitom nevymyslel Abrams ani Lindelof, nýbrž hlava televize ABC při své dovolené na Havaji, pozdějším místě natáčení Ztracených.

Ztraceni - upoutávka čekáme 20s

Gigantickému počtu postav se přitom není co divit – původně jich Ztraceni mohli nabídnout řádově méně. Například Jack (Matthew Fox) měl dle někdejších vizí zemřít na konci pilotního dílu, jeho roli vůdce přeživších měla přejmout Kate (Evangeline Lilly) – dle originální vize zase manažerka ve středních letech. O roli Kate se ucházela i představitelka Sun (Yunjin Kim), která se porotě tak zalíbila, až pro ni scenáristi napsali novou postavu. Taktéž Sawyer (Josh Holloway) měl dle počátečních plánů pocházet z města, chyběl by mu tak jeho drsňácký vzhled – a znovu se jeho roli snažil na castingu dobýt mj. i Jorge Garcia (postava Hurleyho), a opět se filmařům tak dostal pod kůži, že mu rovněž raději vepsali novou roli...

Ztraceni - upoutávka 15s

Jako každé velké dílo i Ztracení přilákali jistou míru nenávisti, která pramení především z toho, že odpovědi na otázky si scenáristé vymýšleli "za pochodu". Tak však vznikají i skoro všechny další tajemné seriály, a závěr Ztracených z postupného vymýšlení vychází ještě se ctí!

Vraťte se proto se Ztracenými zpátky do roku 2004, do éry velkých změn a tajemných příběhů! Od pondělí do pátku v 17.40 na COOLu...

Ztraceni - blip šití

Chcete vědět víc?

  • Mezi inspirační zdroje patřil román Pán much, seriál Gilligamův ostrov i reality show Survivor.
  • Každá nová řada radikálně proměnila tón seriálu s tím, jak se postavy dozvídaly více o ostrově.
  • Řada kritiků Ztracené ocenila slovy "nejlepší seriál všech dob".
  • Ztracené parodovala řada dalších seriálů i her včetně Simpsonových, Singularity, Fallouta 3, Just Cause 2, Dead Island, Half-LIfe2: Episode Two, Uncharted 2 nebo World of Warcraft.
  • První díly sledovalo kolem 15 milionů diváků, do poslední řady zůstalo Ztraceným věrno zhruba 11 milionů.

(lol)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama