Autor hudby ke Gladiátorovi a Temnému rytíři navrhuje zvuk motorů pro nové elektrické BMW. Poslechněte si ho!

Motory budoucnosti poladí slavní hudební skladatelé.
Slavný filmový skladatel Hans Zimmer
Slavný filmový skladatel Hans Zimmer
Gravitas Ventures / Warner Bros. / DreamWorks

reklama

Hans Zimmer patří mezi nejzásadnější skladatele současnosti. Jeho hudba utváří sílu většiny hitů Christophera Nolana, ale oceňovaný sountrack dodal třeba taky k filmům Blade Runner 2049, Gladiátor či Sherlock Holmes. Oscara získal za Lvího krále a stojí taky za ústředními melodiemi stálice Prima COOL, seriálu Simpsonovi. A teď navrhuje zvuk motorů pro nové elektrické BMW.

Německý skladatel ve spolupráci se zvukovým designérem Renzo Vitalem vytvářel veškeré zvuky, které bude vydávat nové elektrické vozidlo BMW Vision M NEXT. "Odmalička jsem byl milovníkem BMW. Jako dítě jsem hned poznal, že maminka přijíždí domů, podle zvuku jejího BMW. Proto jsem rád, že můžu dodat zvukové emoce novému futuristickému vozidlu z jejich stáje," řekl Zimmer.

Výhodou elektrických aut je mimojiné jejich tichý provoz, což ale v mětském provozu může někdy znamenat i problém, protože ho chodci nemusí včas slyšet, když je vozidlo třeba za zatáčkou. Proto bývají kvůli bezpečnosti vybavena přídavným generátorem zvuku při jízdě v nižších rychlostech.

Hans Zimmer ve studiu
Autor: Gravitas Ventures Hans Zimmer ve studiu

V případě nového BMW však nejde primárně o bezpečnost, ale emocionální vazbu řidiče na vozidlo. "Když řidič při delší jízdě autem neslyší povědomý zvuk motoru, odcizuje se od něho; nemá zpětnou zvukovou vazbu. Proto jsme se rozhodli pod značkou BMW IconicSounds Electric nabídnout vizionářský zvukový projev našich vozidel," vysvětluje výrobce.

Vzorem pro navrhování zvuku Vision M NEXT byly umělecké instalace od Jamese Turrella a Ólafura Elíassona, která dokázaly i pomocí zvuku vytvořit dojem nekonečného prostoru. Hans Zimmer je mistrem vrstvení harmonických ploch a umí ve studiu vykouzlit jak klasické melodie, tak abstraktní syntetické kompozice.

Jak bude znít jím navržený motor si můžete poslechnout v reklamních klipu, k němuž Zimmer složil taky hudbu:

Jak vám zní elektrický motor BMW? Lépe než klasická bavorácká V8čka?

reklama

reklama