Budoucnosti je tady! Nový nákladní tahač od Volva nemá kabinu řidiče. Jak funguje?

A kamioňáci nebudou mít co žrát...
Volvo Vera
Volvo Vera
VOlvo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Málokdo je ve vývoji automních vozidel tak daleko jako švédské Volvo. Jeho automatické náklaďáky už vozí vápenec v norských podzemních dolech, autonomní SUV XC90 jezdí pro Uber a do roku 2022 chce vozit lidi v samořiditelných městských autobusech.

Jeho nejaktuálnější chloubou je autonomní tahač Volvo Vera, který už brzy začne přepravovat náklady v okolí přístavu ve švédském Göteborgu. Na první pohled zaujme tím, že nemá žádnou kabinu pro řidiče. Volvo totiž počítá s tím, že skutečně nebude potřebovat žádnou lidskou sílu ani jako kontrolu.

Autonomní tahač Volvo
Autor: Volvo Cars Autonomní tahač Volvo

Tahač totiž bude prozatím fungovat na pevně stanovených a detailně prozkoumaných trasách, aby se omezilo jakékoli možné selhání. Pouze část těchto tras navíc povede po veřejných komunikacích, kde se bude potkávat s běžnou dopravou či chodci.

Nad všemi tahači bude dálkově dohlížet operátor z řídící věže, který se v případě mimořádných okolností bude moci přepnout do řízení daného vozidla. Jelikož jsou tahače plně elektrické, nabízí mnoho dalších výhod – nejsou hlučné, mají nulové výfukové emise i nízké provozní náklady. 

Volvo samozřejmě není jediné, kdo se soustředí na dopravu velkých nákladů pomocí samořiditelných elektrických tahačů. Pro americkou poštu bude jezdit firma TuSimple a velkým hráčem má být taky Waymo patřící do stáje Googlu. Vlastní tahač přestavila taky Tesla.

Co myslíte, přijdou kamioňáci definitivně o práci?

Reklama
Reklama