Jak vám pomůže povinné ručení v případě nehody?

Dopravní nehoda se může přihodit každému z nás. Stačí malé zaváhání a nepozornost a neštěstí je zde. Naštěstí většina nehod nemá fatální důsledky, ale potrápit nás může. Jak řešit běžné ťukance?
Jak vám pomůže povinné ručení v případě nehody?
Jak vám pomůže povinné ručení v případě nehody?
archiv

reklama

Srazili jste se s jiným autem, či třeba nabourali do sloupku? Pokud jste způsobili svým vozidlem škodu, nemusíte panikařit, neboť se hradí z povinného ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. To musí uzavřít každý majitel vozidla a není radno tuto povinnost obcházet. Škody, které v případě nehody vzniknou, mohou být opravdu vysoké, zejména, pokud se vám podařilo „naťuknout“ drahý a nový vůz, i škrábnutí totiž může jít do deseti tisíců.

Sepište protokol o nehodě

Poté, k nehodě došlo, místo označte výstražným trojúhelníkem a ve vozidle zapněte výstražná světla. Pokud se nehoda obešla bez zranění a vy nemusíte volat záchrannou službu, dobře si prohlédněte škodu a s dalším účastníkem ji ohodnoťte. Pokud jde o škodu do 100 000 korun, pak k nehodě nemusíte volat policii. Tu voláte dále v případě, že se s druhým účastníkem nehody nedokážete domluvit na tom, kdo nehodu způsobil, nebo pokud vznikla škoda na majetku třetí osoby. Policie se vždy volá, pokud při nehodě došlo ke zranění, či úmrtí osob.

Dalším krokem je vyplnění Evropského záznamu o dopravní nehodě, standardizovaného dokumentu, který platí v celé Evropské unii. Tento dokument obdržíte od vaší pojišťovny poté, co uzavřete smlouvu o povinném ručení. V dokumentu uvádíte podrobnosti o vozidlech, které se nehody účastnila, dále o řidičích a okolnostech nehody. Poznamenejte si veškeré kontakty na účastníky nehody a svědky, škody zdokumentujte fotograficky. Protokol o nehodě odesílá ten, kdo nehodu nezavinil, a to pojišťovně druhé strany. Pokud viník nemá uzavřené pojištění, je třeba se obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která škodu vyplatí z garančního fondu.

Volejte asistenční služby

Pokud je vaše vozidlo nepojízdné, je třeba zavolat asistenční službu. Ta bývá součástí povinného ručení, nemusí to být ale vždy pravidlo. Pokud k sjednání pojištění využijete kalkulačku povinného ručení na Kalkulátor.cz, je asistenční služba součástí veškerého nabízeného pojištění. Asistenční služba odtáhne vozidlo do smluvního nebo Vámi vybraného servisu. To podle typu asistenční služby, který jste si zvolili.

Kdy vám povinné ručení nepomůže

Jsou ovšem situace, kdy se z povinného ručení škoda nehradí. Pokud jste před jízdou požili drogy, nebo alkohol a dopravní nehodu jste spáchali pod jejich vlivem, připravte se kromě trestního stíhání také na to, že následky nehody budou připočteny vám. Škodu uhradíte také tehdy, když se vyšetřováním nehody zjistí, že jste vozidlo používali nesprávným způsobem, například jste pokračovali v jízdě i přes zjištěnou významnou závadu.

Pozornost byste měli věnovat také tzv. limitům povinného ručení. Jde o maximální částku, kterou za škodu, kterou jste způsobili, pojišťovny uhradí. Minimální limit je ze zákona ve výši 35 milionů korun. Ačkoliv se to zdá hodně, škoda z nehody se může vyšplhat na ještě vyšší částku, například pokud někomu způsobíte doživotní invaliditu. V takovém případě musí viník nehody veškerou škodu nad limit uhradit sám, což může znamenat zadlužení na celý život a je to přesně ten z případů, kdy rychlá půjčka přijde vhod.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!