Kdy přezout na zimní pneumatiky a na co si dát pozor?

Čeští řidiči mají povinnost dvakrát ročně přezouvat pneumatiky na svých vozech. Víte přesně, kdy je čas přesedlat na ty zimní a na co si dát při přezouvání pozor?
Zimní pneumatika
Zimní pneumatika
Unsplash

reklama

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Co se dopravy na silnicích týče, zimní období v České republice začíná 1. listopadu a končí 31. března. V tomto čase mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky pokud:

  • je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy,
  • lze předpokládat, že se souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy může během jízdy na vozovce vyskytnout.

Pokud bude i v listopadu hezké počasí, teoreticky pneumatiky přezouvat nemusíte. V případě nevyzpytatelných klimatických podmínek byste ale měli letní pneumatiky přezout nejpozději 31. října. 

Pozor: Na úsecích označených jako „Zimní výbava“, budete potřebovat zimní pneumatiky nehledě na počasí.

Před přezutím zkontrolujte hloubku dezénu

Nové zimní pneumatiky se prodávají s hloubkou dezénu 8 mm. Pokud však přezouváte na pneumatiky, které již mají sezónu nebo dvě za sebou, zkontrolujte, jak moc jsou sjeté.

V normě je dezén s hloubkou 4 mm. Více sjeté pneumatiky mají příliš dlouhou brzdnou dráhu, což může mít za následek fatální autonehody.

Zajímavost: Zimní pneumatiky s dezénem 2 mm mají až o 80 % delší brzdou dráhu než pneumatiky nové.

Po přezutí upravte tlak

Správný tlak v pneumatikách ovlivňuje nejen bezpečnost jízdy, ale i spotřebu paliva a životnost samotných pneumatik. Proto jej po výměně nezapomeňte zkontrolovat a případně upravit. Doporučené nahuštění pneumatik najdete v manuálu vozidla.

Letní pneumatiky pečlivě uschovejte

Pneumatiky nemusí být na jedno použití. Pokud je budete skladovat správně, můžete několikanásobně prodloužit jejich životnost, a tím pádem i ušetřit. Pneumatiky by měly být schované na suchém místě s minimálními výkyvy teplot, kde nehrozí jejich poničení ostrými předměty.

reklama

reklama