5 nejlepších hororů, které se odehrávají v podzemí

Děsy z hlubin... na druhou!
Na vzduchu je krásně, no ne?
Na vzduchu je krásně, no ne?
Image Entertainment/Anchor Bay Entertainment/Lionsgate

reklama

Do děsivých temnot podzemí se v pondělí večer ve 20.15 vydají Ichabod a Abbie v dalším premiérovém díle Ospalé díry. Epizoda jménem Pod povrchem vyjeví nové místní tajemství - po ztrátě tří zeměměřičů je odhalena tajná chodba a neznámý poklop. A ze škrábanců všude okolo je jasné, že o pouhé víko od kanálu nepůjde. Ospalá díra si celou podzemní epizodku s gustem vychutná - jste-li však fajnšmekři nejrůznějších hororů a thrillerů, nebude to pro vás žádným překvapením! Jedny z nejfajnovějších a (doslova) komorních hororů si totiž vzaly na paškál právě podzemní tíseň. Vzpomněli jsme na patero z nich.

 

The Colony

Postapokalyptický svět je většinou vykreslen spíše v ranku vyprahlé pouště, originální kanadské sci-fi béčko The Colony z roku 2013 však namísto toho ukázalo svět zmáhaný novou dobou ledovou, před níž se přeživší enklávy lidí musejí schoulit pod povrch matičky Země. Přesto zde však nejsou zcela v bezpečí - klaustrofobickým světem totiž stále brouzdají skupinky šílených kanibalů. Snímek natáčený v bývalé základně NORADu a s renomovanými tvářemi jako Laurence Fishburne či Bill Paxton tak servíruje hned dvojí mrazení v zádech!

The Colony
Autor: Entertainment One/Image Entertainment The Colony

 

Marebito

Další cesta pod úroveň terénu nese typické znaky japonského hororu nové vlny - nechybí zde duchařina, kameraman posedlý temnou stránkou světa a brutální pointa. Marebito se sice v podzemí odehrává jenom zčásti - poté, co hlavní hrdina sestoupí do katakomb Tokia a odhalí tu prapodivnou dívku, kterou si logicky odvede k sobě domů - sestup do nezemské hlíny a odhalení "lovecraftovsky" pokřiveného prostoru pod povrchem však snímku rozhodně neschází.

Marebito
Autor: Tartan Marebito

 

Aligátor

Ti, kteří mají Aligátora za věru hluboké dno hororového žánru, mají jistě pravdu. Tohle laciné béčko o spláchnutém krokodýlkovi, z něhož se stane vetřelec odpadů, však pro mnohé dnešní diváky znamenalo jeden z prvních kontaktů s děsivými bijáky. Jádro filmu se navíc odehrává v solidně zasmraděných kanálech, a představovat si delší pobyt v nich je věru hutný horor. Takže... holt trochu srdcovka, no.

Aligátor
Autor: Group 1 International/Distribution Organization Ltd. Aligátor

 

Jízda smrti

Nikoliv do jeskyně, nýbrž do tunelů metra se vydá další podzemní biják, nic to však nemění na jeho undergroundovém apelu! Jízda smrti vypráví o fanatické sektě šílenců, kteří své oběti nahánějí na stanici podzemní dráhy a v přilehlých, vylidněných tunelech. Vcelku tradiční slasher však svou formulku inovuje právě o nečekaně hutnou, klaustrofobickou atmosféru - a na výsledku je to znát!

Jízda smrti
Autor: Anchor Bay Entertainment Jízda smrti

 

Pád do tmy

A to nejlepší nakonec. Dekádu starý Pád do tmy vykresluje rozvernou speleologickou misi, která pod povrchem objeví rasu bestiálních kanibalů. Snímek nezapře velkou inspiraci v románu The Descend (v originále navíc sdílejí i stejné jméno), v němž se obdobně ukáže, že legendy o podzemních pekelnících mají reálný základ. Díky vynikající režii Neila Marshalla (Psí vojáci, Soudný den, několik nejlepších dílů Hry o trůny) je o temný zážitek postaráno!

Pád do tmy
Autor: Lionsgate/Pathé Pád do tmy

Ospalá díra běží každé pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

(lol)

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!