5 sběratelských koníčků, kterými se bavili naši dědové

V éře internetu lidé tráví volný čas projížděním sociálních sítí, sledováním seriálů nebo hraním počítačových her. V době knih, pevných linek a dopisů si ale naši dědové museli vystačit bez chytrých telefonů a nadupaných počítačů. Přečtěte si o sběratelských koníčcích, kterým si krátili dlouhé chvíle. Mnoho z nich je i dnes populárnějších, než si myslíte.
5 sběratelských koníčků, kterými se bavili naši dědové
5 sběratelských koníčků, kterými se bavili naši dědové
unsplash.com

reklama

1. Filatelie

Filatelie je jednoduše řečeno sběratelství poštovních známek. Kdo se však tímto koníčkem zabývá, ví, že kromě známek do filatelie spadají také poštovní:

  • razítka,
  • celiny,
  • průvodky,
  • poukázky, a další.

 

2. Filokartie

Pod pojmem filokartie se skrývá záliba ve studiu, a hlavně sbírání pohlednic. Pokud jsou navíc na pohlednicích zachované poštovní známky, mohou být zajímavé i pro filatelisty. 

3. Filumenie

Filumenie je mezi lidmi známá jako sběratelství všeho, co se týká zápalek. Konkrétně jde hlavně o zápalkové nálepky se související dokumentaci a stojany.

4. Numismatika

Dalším koníčkem našich prarodičů byla numismatika. Numismatika je v první řadě věda, která se zabývá studiem kovových peněz. Postupem času se ale pro vášnivé sběratele stala hlavně koníčkem. 

Numismatika jako koníček zahrnuje kromě kovových mincí také vzácné medaile. 

5. Notafilie 

Obdobou numismatiky je notafilie, která se na rozdíl od kovových mincí zaobírá sbíráním papírových bankovek

Filatelie, filokartie, filumenie, numismatika i notafilie žijí i ve 21. století. Chcete se některému ze sběratelských koníčků věnovat? Stačí zapátrat v těch správných koutech internetu, jako jsou bazary či aukce, a můžete začít.

reklama

reklama