6 nejstylovějších létajících aut

Přeřaďte s Černým bleskem do leteckého režimu!
Káry, co by se měly vyrábět sériově...
Káry, co by se měly vyrábět sériově...
Warner Bros./Universal Studios/Warner Bros.

reklama

V sobotu večer čeká každého, kdo si myslí, že v Rusku se cool filmy nedají natočit, pořádné překvápko! Od 22.05 bude totiž na Prima COOL k vidění stylová akční jízda Černý blesk, v níž mladík s tváří Grigorije Dobrygina (ne, ani my ho neznali) po otci zdědí létající káru a vyrazí s ní porazit gangstery a ulovit dívku svého srdce. Díky produkci od Timura Bekmambetova (Noční hlídka, Wanted) je výsledek vskutku pošušňáním. Spíše než postavy je však hlavní tváří filmu titulní Černý blesk, samozřejmě ruku v ruce se zdejšími efekty. Není se však co divit - létající káry mají ve filmu dlouhou tradici...

 

Brucův taxík

Film: Pátý element

Pokud je vám mezi dvaceti a třiceti, zřejmě první létající káru si pamatujete z bijáku Pátý element, v němž se Bruce Willis jal zachránit svět líbáním sličné Milly Jovovich. Důvod je nasnadě - Pátý element z roku 1997 nám létající auta ukázal tak jako žádný jiný film!

Zdejší létající káry totiž nebyly ojedinělým výstřelkem z budoucnosti ani superagentským udělátkem, ale úplně normální formou dopravy. Mezi obrovskými mrakodrapy se daly pozorovat i vertikální dopravní zácpy! Létání s autem se dokonce stalo tak normální a běžné, že zdejšího Corbena “Bruce Willise” Dallase tahle práce vyloženě unavuje. Nám by něco takového určitě nehrozilo!

Pátý element
Autor: Gaumont Pátý element

 

Ford Anglia

Film: Harry Potter a Tajemná komnata

Druhý možný zářez v soutěži “prvních létajících aut”, tentokráte pokud patříte mezi mladší ročníky. Ford Anglia z druhého potterovského filmu patří mezi nejvíce pamětihodné propriety. A může za to i skutečnost, že auto létá, i když by vůbec nemělo.

Starý bourák se skřípajícími dveřmi je totiž schopen vzdušného pohybu po blíže nespecifikovaném vylepšení Ronovým tatínkem, které krom létání vozidlu dodalo i neviditelnost a schopnost (po vzoru TARDISu) schovat do vnitřních prostor deset lidí a šest kufrů. Inu, Britové.

Harry Potter a tajemná komnata
Autor: Warner Bros. Pictures Harry Potter a tajemná komnata

 

DeLorean

Film: série Návrat do budoucnosti

Taktéž momentka z konce prvního Návratu do budoucnosti, v níž se kultovní stroj času/ultrabourák DeLorean s příslibem dalších dobrodružství vznese k nebesům, patří do zlatého fondu filmů. Famóznější konec dobrodružného filmu by se hledal jenom velmi obtížně.

Okamžik, kdy se DeLorean (zřejmě nejvíce osmdesátkově vypadající kára všech dob) vznese k nebesům, nemohl nikomu nevykouzlit úsměv na rtech. O to překvapivější ale je, že o dva velmi úspěšné filmy později firma stojící za produkcí DeLorean zkrachovala.

Návrat do budoucnosti
Autor: Universal pictures Návrat do budoucnosti

 

Supercar

Seriál: Supercar

Seriálového tvůrce Gerryho Andersona dnes znají jen pamětníci, přitom však tenhle pašák během 60. a 70. let vytvářel populární sci-fi seriály, které kvalitativně mnohdy překročily i známější dobový Star Trek. Ještě než ale vznikla jeho pozdější díla jako UFO nebo Space: 1999 však v roce 1961 přišel se svou prvotinou, příznačně pojmenovanou Supercar.

Tento předchůdce Knight Ridera a mnohých dalších bouráků sice vůbec nevypadal jako auto, za to ale zvládal nejen létání, ale i ponorkování a všemožné další skopičiny. Anderson měl létající auta velmi v oblibě. V nějaké formě se proto objevily ve většině jeho seriálů.

Supercar
Autor: ATV Supercar

 

Starcar

Film: The Last Starfighter

A ještě jedno autíčko, které nepatří mezi nejznámější. Snímek Poslední hvězdný bojovník (1984), v němž se zavilý hráč videoher pro své schopnosti stane skutečným pilotem v mezihvězdné válce... Ano, zápletka je asi tak uvěřitelná jako příběhová část průměrného porna. To ale nevadí, Poslední hvězdný bojovník je totiž v každé minutě naplněn příjemnou naivitou tak, jak ji uměly jen 80. léta.

I když se Starcar v ději dlouho neohřeje, vozítko vezme hlavního hrdinu na jeho následný quest. Jedná se navíc o úplně první digitální létající auto kinematografie. Dokonce bylo tak významné, že si vysloužilo vlastní cameo v druhém Návratu do budoucnosti.

Poslední hvězdný bojovník
Autor: Universal pictures Poslední hvězdný bojovník

 

Policejní vůz

Film: Blade Runner

Na konci seznamu ale nemůže zaparkovat nikdo jiný než nenápadný policejní vůz z Blade Runnera. Že se ve filmu ukáže sotva na pár minut a hlavní hrdina je jím tak znuděný, až při cestě skoro usne? To je přece úplně jedno. Klíčové je, že policejní kára z pera kultovního designéra Syda Meada (taktéž Vetřelci) určila vzhled létajících vozů tak, jak je dnes ve fikci známe.

Zatímco všechna další přibližovadla před Blade Runnerem měla především nahrublé, ostré tvary, Meadovo zalíbení v reklamním stylu 50. a 60. let vozu vtisklo ladné křivky. Létající policejní rachotina v Blade Runneru tak sice ve svých schopnostech nemohla konkurovat ani vrtulníku, avšak její potomky najdete v lecčem od Pátého elementu, přes herní Hvězdné války a Mass Effect, až po Černého bleska.

Blade Runner
Autor: Warner Bros. Blade Runner

Černý blesk začíná v sobotu ve 22.05 na Prima COOL.

(lol)

reklama

reklama