Čtyři nejšílenější skutečné útěky z vězení

Ve čtvrtek od 21:55 si dáme další pěkně akční kousek z roku 1989. Jmenuje se Kriminál a Sylvester Stallone se tu jako de facto neprávem uvězněný řízek pokusí dostat na svobodu z jednoho pěkně démonického vězení.
Kriminál
Kriminál

reklama

Abyste se na tu podívanou připravili, je zde připomínka čtyř nejzběsilnějších útěků ze skutečných žalářů, které nám kdy vychytralí vězni přichystali! 

4) Zavřel své věznitele

Britský lupič klenotů Alfie Hinds za svůj život uprchl z celé řady institucí. Jmenovitě ze tří přísně střežených vězení.

Poprvé se mu to podařilo tak, že si zapamatoval tvar klíče své cely a vytvořil si kopii. Dalších osm měsíců na svobodě bylo otázkou jednoduchého otočení klíče v zámku.

Podruhé, po svém opětovném uvěznění, se během pobytu v soudní budově vydal na záchod. Ach, to klišé s "musím na záchod"... I tentokrát mu na svobodu dopomohl klíč se zámkem – zanechaný na toaletách jeho komplici. Poté, co stráže Hindsovi sundaly želízka, své hlídače chytil, vstrčil na toaletu a zamknul za nimi dveře.

Hindsovi se o řadu let později podařilo uniknout i do třetice všeho dobrého, tentokrát studiem trestního práva a nalezením kličky mezi zákony...Uprchlíci z vězení - Alfie Hinds, Foto: 1000words1000days.com

Uprchlíci z vězení – Alfie Hinds. Foto: 1000words1000days.com

 

3) Utekl dírou v zákonu i dírou ve stropě

Sériový vrah Ted Bundy není jen jmenovec hlavního antihrdiny seriálu Ženatý se závazky. Tomuhle ničemovi se během procesu podařilo ne jednou, ale hned dvakrát cvrnknout pomocí skutečně bizarních plánů jako vystřižených ze světa filmu.

Bundy se nejprve rozhodl, že se bude u soudu hájit sám. Díky tomu mu byly poněkud povoleny popruhy, aby si mohl osvěžit trestní právo. Při jedné návštěvě soudní knihovny se to však prokázalo jako ne zcela dobrý nápad, když Bundy z ničeho nic vyskočil z okna dvoupatrové budovy!

Během několika měsíců byl opět chycen, Bundy však znovu prokázal velmi silnou alergickou reakci na vězení. Při jeho druhém útěku mu opět pomohly knihy. Nejprve si pomalu prořezal díru do stropu své cely, a poté na vánoční svátek naskládal knihy do své postele, aby si stráže myslely, že stále spí.

Prolezl dírou ve stropě a jako na potvoru zrovna do ubikace šéfa vězení, který byl však v tu chvíli pryč. Bundy se za něj převlékl, utekl znovu a skolil na Floridě několik dalších lidí. O řadu let později se konečně dočkal popravy. Uprchlíci z vězení - Ted Bundy, Foto: clarkprosecutor.org

Uprchlíci z vězení – Ted Bundy. Foto: clarkprosecutor.org

 

2) Šaty dělají člověka. I vězně

Existuje důvod, proč vězni nosí barevně výrazný stejnokroj – a ten důvod se znovu potvrdil v případě Charlese Victora Thompsona, odsouzeného na smrt za vraždu své přítelkyně.

Thompsonovi se totiž podařilo vpašovat do své cely civilní oblečení. Na setkání se svým právníkem se jednoduše v soukromí převlékl, a jelikož nebylo zamčeno, neméně jednoduše vykráčel ven.

Po cestě samozřejmě potkal jednoho ze strážců, snadno mu však nakecal, že je z kanceláře státního návladního a dostal se na svobodu.

Největším nepřítelem Thompsona však nebyly mříže, ostnatý drát nebo pohledy strážců, avšak snaha svůj výkon náležitě oslavit – poté, co se třetí den na útěku zpil do němoty v nedaleké nálevně, putoval totiž zpátky za katr. Uprchlíci z vězení - Charles Victor Thompson, Foto: i2-images1.tv2net.dk

Uprchlíci z vězení – Charles Victor Thompson. Foto: i2-images1.tv2net.dk

 

1) Utekl vrtulníkem. Dvakrát!

Řecký bankovní lupič se jménem delším než je čas do obědové pauzy, Vassilis Paleiokostas, nosí pověst řeckého Robina Hooda. Přesto, nebo možná právě proto za své činy skončil ve vězení. Namísto inspirace ve Vykoupení z věznice Shawshank, v němž se zhlédlo tolik jiných útěkářů, však v mládí zjevně koukal spíše na Kriminál a podobné akční běsy.

V roce 2006 se mu totiž podařilo utéct jednoduše tak, že jeho komplicové přistáli na vězeňském plácku vrtulníkem a převezli ho na svobodu!

O dva roky později byl Paleiokostas znovu zadržen a znovu putoval do šatlavy. Ve vzácném popření rčení "dvakrát do jedné řeky nevstoupíš" však znovu utekl a znovu pomocí helikoptéry!Uprchlíci z vězení - Vassilis Paleiokostas, Foto: neoskosmos.com

Uprchlíci z vězení – Vassilis Paleiokostas. Foto: neoskosmos.com

 

Stalloneho flák Kriminál tak možná působí stejně pravděpodobně jako jiné poutavé fantasmagorie… Ale vězte, že realita občas bývá mnohem divnější než sebelepší film!
(lol)

reklama

reklama