Na co se chodilo před Pánem prstenů: 8 nezapomenutelných fantasy klasik

Předtím, než přišla novodobá fantasy, vypadalo filmové čarování docela jinak.
Kudy jsme dokráčeli až sem?
Kudy jsme dokráčeli až sem?
Warner Bros.

reklama

Barbar Conan byl jen počátek. V neděli večer totiž zasekne nejvysvalenější pořízek Hyborie svůj meč do našeho programu už podruhé - a to snímkem Ničitel Conan z roku 1984! Jak už to tak bývá, více než tři dekády staré pojetí fantasy filmů zde vypadá notně jinak, než jak by Conan vyhlížel dnes. I proto má ale Ničitel Conan stále své kouzlo. Na druhou stranu, totéž se dá říct i o řadě fantasy trháků natočených během jeho přelomové dekády. Kopie Conana i dojemné pohádky vám v našem přehledu sedmera z nich ukáží, že fantasy uměla být parádním pošušňáním i v éře před filmovým Pánem prstenů nebo Hrou o trůny!

 

7) Rudá Sonja

Ženská verze Barbara Conana dokonce kvůli popularitě přikoupila i Arnieho, výsledkem je však spíše průměrná pokoukaná. Koho ovšem bavil Conan, ten si Rudou Sonjou přesto může zmírnit absťák - hlavní hrdinkou je zde sice Brigitte Nielsen, záporačku ale hraje Sandahl Bergman alias Conanova první láska!

Rudá Sonja
Autor: MGM/UA Entertainment Company Rudá Sonja

 

6) Highlander

Highlander není čistokrevná fantasy - podstatná část filmu se ostatně odehrává v současnosti, respektive realitě špinavých 80. let 20. století. Množina flashbacků do feudálního Skotska a schizofrenní přítomnost soubojů na meče ale filmu přesto dává neopakovatelný šmrnc fantasy zážitku. Takovýhle žánrový mix by byl originální i dnes!

Highlander
Autor: EMI Films/20th Century Fox Highlander

 

5) Souboj titánů

Naopak zcela pohádkovými kvalitami oplývá kultovní Souboj titánů z roku 1981. Snímek, který v dětství stražil mnohé z nás, patří k tomu nejlepšímu, co mohly divákovy naservírovat nedigitální triky. Byť jsou si oba filmy s Conanem notně vzdálené, spojuje je působivá atmosféra neopakovatelného filmového dobrodružství!

Souboj titánů
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer/Peerford Ltd/United Artists Souboj titánů

 

4) Pán šelen

Vliv Barbara Conana je znát nejen na inspiraci dalšího vývoje žánru, ale i na přímé inspiraci velmi, velmi podobných kopií. Takový Pán šelem z roku 1982 jej kopíruje dost bezuzdně - a to včetně ultrasvalnatého hlavního hrdiny nebo příběhu vycházejícího ze zkázy rodné vesnice. Tentokrát však hlavní geroj krom meče ovládá i zvířátka...

Pán šelem
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Pán šelem

 

3) Willow

Ve svém půdorysu je Willow čímsi mezi Pánem prstenů a Sněhurkou - zdejší story o pronásledovaném dítěti předurčeném svrhnout zlou královnu, kterého se ujme ošklivý trpaslík, čerpá vydatnou porci nápadů od klasik žánru. Willow se ale nebojí zůstat plně na straně pohádek a nikdy nezamíří do hájemství Conana. O to více dnes může jako film plný humoru a naivního dobrodružství diváka překvapit!

Willow
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer/Lucasfilm Willow

 

2) Nekonečný příběh

I když je také Nekonečný příběh na míle vzdálený conanovské řezničině, těžko byste v 80. letech hledali fantasy, která by se tak mocně podepsala na masách diváků. Pohádkový příběh o dospívání se dnes plně nachází ve fantasy ghettu - příliš mu nesvědčily ani staré efekty, ani pohádková atmosféra. Hledáte-li ale fantasy, která na další dekádu udávala tep doby, v Nekonečném příběhu narazíte na to pravé ořechové.

Nekonečný příběh
Autor: Neue Constantin Film/Warner Bros. Pictures Nekonečný příběh

 

1) Princezna Nevěsta

Do třetice zavítáme spíše mezi pohádkové příběhy, tentokrát však proti nim nemůže nikdo nic namítnout. Princezna Nevěsta má totiž šarmu a elánu jako málokterý film! Dovede být hororová i ironická, akční i zamilovaná a především sebeparodická. Tenhle totální protipól Conana si místo po boku velikánů fantasy 80. let plně zaslouží!

Princezna Nevěsta
Autor: 20th Century Fox/Vestron Pictures/MGM Princezna Nevěsta

A slibovaná osmá osmdesátková fantasy? Tou je přece samotný Conan! Jeho druhý díl pod jménem Ničitel Conan začíná na Prima COOL už v neděli večer ve 20.00!

(lol)

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!