Proč fandit nejen Rockymu, ale i skutečnému boxu

Proč fandit nejen Rockymu, ale i skutečným bouchačům? Přinášíme vám story dvou největších boxerských zápasů v historii.
Sylvester Stallone a Dolph Lundgren ve filmu Rocky IV
Sylvester Stallone a Dolph Lundgren ve filmu Rocky IV
washingtontimes.com

reklama

V neděli večer od 20.00 se do ringu Prima COOL už počtvrté postaví drsoň Rocky Balboa se svým filmem Rocky IV.

Ačkoliv je tahle filmová série více než jen slepencem několika zápasů Rockyho s nebožáky, čtvrtý díl je pověstný právě ztělesněním všech důvodů, proč jsou scény z ringu jejím vrcholem.

Rocky se totiž tentokrát utká s ruskou mlátičkou Ivanem Drago, jehož ztělesnil švédský pusík Dolph Lundgren. V horkokrevném roce 1985, na vrcholu studené války i éry akčních filmů, jejich zápas okatě předsavoval metaforu souboje obou světových supervelmocí i to nejkrásnější z testosteronové filmové dekády – propocený zápas mezi jednou horou svalů a druhou horou svalů...

Tak už to ale občas v boxu chodí. Že tenhle sport není jenom o knockoutech, ale má přesah a šmrnc, můžete zjistit i ve skutečných a náležitě fenomenálních boxerských zápasech, na něž jsme pro vás vzpomněli.

Joe Louis vs. Max Schmeling, 1938

Afroameričan Louis a Němec Schmeling se střetli v hned dvakrát v historii. Jejich zápas měl mýtické podtóny ještě před nástupem do ringu.

Louis byl během 30. let pýchou černošských sportovců a symbolem rasových změn v USA. Schmeling byl naopak zástupcem Německa v době, kdy se zde moci chopil nacismus. Poprvé na německé olympiádě v roce 1936 zvítězil po dlouhé bitvě ve 12. kole Schmeling, kultovní status však získal rematch o dva roky později. Tehdy totiž Louis svého oponenta zrušil knockoutem hned v prvním (!) kole celého zápasu!

Jasně, KO v prvním kole je obvykle symptomem skutečnosti, že toužebně vyhlížené boxerské souboje mnohdy končí poměrně antiklimaticky a diváci se tak dlouhého tancování dvojice na ostří nože (jako ve filmech typu Rockyho) nedočkají. V předvečer druhé světové války však jednoznačná destrukce Schmelinga posloužila jako překvapivě přesná metafora toho, co se brzy bude dít.

Joe Louis vs. Max Schmeling, 1938 Foto:

Joe Frazier vs. Muhammad Ali, 1971

Podobně je na tom i druhý klíčový zápas boxerské historie. Ne nadarmo se totiž utkání Joea 'Smokin' Joe Fraziera s Muhammadem Ali z roku 1971 přezdívá "zápas století".

Jejich střet v newyorské Madison Square Garden v roce 1971 napjatě sledovala celá Amerika. Oba byli tou dobou hvězdy známé dalece za sportovní svět. Stejně jako o třicet let dříve byli s nimi asociovány i společenské problémy. Ali byl maskotem černochů, liberálů, levičáků, zkrátka všech, kteří tehdy brojili proti Vietnamské válce. Frazier představoval konzervativnější stránku Ameriky.

A o to zajímavější bylo, že si během zápasu oba těžkovážníci dali řádně na čas. Po patnácti kolech brutálního zápasu to byl nakonec Frazier, kdo zvítězil a urval si pro sebe titul světového šampiona těžké váhy. Ali však nikdy nepřiznal porážku a Fraziera v rematchi o tři roky později porazil, titul mu však už nevzal nikdy. Dost možná není náhodou, že jenom dva roky po jejich souboji z roku 1974 do kin vtrhl první díl Rockyho. Box byl na vrcholu národní slávy nejen jako sport.

Joe Frazier vs. Muhammad Ali, 1971 Foto:

(lol)

I v šachovém boxu je na co se koukat :)

Šest nejdivnější sportů (které opravdu existují)

 

Sylvester Stallone jako Rocky

10 lekcí, které nám uštědřil veterán Rocky Balboa

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!