Rudá mašina a pět dalších hokejových filmů, které musíte vidět

MS v hokeji začne už za pár dní. Jestli chcete patřičně naladit, zkuste jeden z následujících bijáků.
Stifler řádí s hokejkou
Stifler řádí s hokejkou

reklama

Hokejové filmy a dokumenty nepatří zrovna k největším trhákům, což je s podivem, když si člověk uvědomí, o kolik má např. v Americe hokej víc fanoušků než náš evropský fotbal. Jenže Američani ještě víc lpí na baseballu a fotbalu americkém – o těch se točí jeden film za druhým, ale do NHL se Hollywood nevrtá. A když už nějaká hokejová pecka vznikne, je to dokument o cizím týmu a době notně vzdálené. Pro Čechy má ale svou hodnotu, protože spousta pamětníků si na období sovětské dominance, které je hlavním tématem dokumentu Rudá mašina, zcela jistě vzpomene.

Hodinu a půl dlouhý dokument, který právě přichází i do českých kin, není nějakým suchopárným dějepisným výkladem. Produkoval ho mj. Werner Herzog a místy připomíná spíš horor nebo bondovku. Sovětští hráči byli opravdu nejlepší z nejlepších. Nemilosrdně přebíráni sportovními svazy, které oddělovaly zrno od plev. Následně izolování v tréninkových kempech, odkud se nemohli po většinu roku dostat ke svým rodinám nebo blízkým. Výcvik byl nemilosrdný, zápasy proti ostatním národům proti němu pak někdy až příliš lehké, ale na cizím ledě zase hráči čelili tisícům skrytých pohledů. Agenti KGB na střídačce, členové vlády ve VIP kójích a tajní v hledišti. Dekády fyzického a duševního tlaku se na ruských legendách podepsaly. Dokumentarista Gabe Polsky řadu z nich po letech vyzpovídal a odhalil temnou stránku sovětského triumfu.

redarmy Foto:

Rusové dodnes v hokeji slaví značné úspěchy, ale jejich období absolutní nesestřelitelnosti už je pryč. Běžte si ho připomenout do kina. A pokud máte chuť na něco lehčího, zkuste následujících pět hokejových filmů.

 

Hokejový zázrak

Vynikající dramatizace slavné hokejové bitvy mezi americkým a sovětským týmem. Tehdy v roce 1980 Sověti poprvé dostali na frak. Navíc od relativních zelenáčů z vysokoškolských týmů. Parádní sportovní film s Kurtem Russellem v hlavní roli, který do rolí hokejistů obsadil napůl sportovce a napůl herce. A povedlo se to namíchat opravdu šťastně, takže si budete okusovat napětím nehty až do konce.

 

Šampióni

mightyducks Foto:

Klasická hollywoodská komedie, ve které se drzý právník (Emilio Estevez) proti své vůli stává trenérem hokejového dorostu. Nadějní hokejisté samozřejmě brzy získají jeho sympatie, takže to, co bylo původně kázeňským trestem, se pro něj stane zásadním posláním. Místy je to nefalšovaná disneyovka, ale svého času měla úspěch, který inspiroval několik pokračování a dokonce i animovaný seriál.

 

Nakládačka

Hrající trenér Paul Newman dostane geniální nápad, jak přilákat diváky a sponzory. Jeho tým sice nesahá po titulu, ale umí být na ledě patřičně důrazný. Tak proč se nesoustředit na tvrdou hru a pár bitek? Když už nevyhrajeme, alespoň budou davy šílet. Nakládačka z roku 1977 není nějakým realistickým ztvárněním hokeje, spíš se jedná o hodně černou sportovní komedii. Pokud k ní budete přistupovat s nadsázkou, určitě si ji královsky užijete. Kdo očekává opravdový hokej, bude čumět doslova jako puk.

 

Mystery, Aljaška

mystery Foto:

Malý zapadákov na Aljašce se dostane do zpráv, když se roznese, že tu místní hokejisti na rybníku hrají opravdu solidní hokej. Aby ne, když je právě tenhle sport tmelem, který drží pohromadě celé městečko. Po reportáži v několika časopisech se New York Rangers rozhodnou, že s týmem sehrají exhibiční zápas. To samozřejmě vyvolá pozdvižení široko daleko. Částečně drama, částečně komedie o hokeji i životě, s velmi zajímavým obsazením. Pokud chcete vidět hokej z trochu jiné stránky, tak trochu ve stylu českých Mistrů, ale pořád z pohledu aktivních hráčů, rozhodně Mystery zkuste.

 

Goon

Chcete hokejového Rockyho? Zkuste Youngblood s Robem Lowem. Z dnešního pohledu je to ale příliš klišovité a zromantizované. Prostě spíš pro holky. To Goon je podle plus minus skutečných událostí a kouká na násilí v hokeji podstatně pragmatičtěji. Seann William Scott tu hraje rváče, který na ledě místo střílení branek dělá bodyguarda slabším hráčům. A chová se při tom jako by ledová plocha byla dějištěm Mortal Kombatu.

reklama

reklama