TOP 5 nejlepších herních příběhů všech dob

Pochybuje ještě někdo, že hry nedokážou ve vyprávění příběhů konkurovat filmům nebo knižním románům? Představujeme pět herních "románů", které by i Božena Němcová záviděla!
Mass Effect a jeho velkolepý příběh nemusíte hrát jen za velitele Sheparda, ale i za Shepardovou
Mass Effect a jeho velkolepý příběh nemusíte hrát jen za velitele Sheparda, ale i za Shepardovou

Hra bez dobrého příběhu, to je jako smažák bez tatarky. Taky ho sníte, ale víte, že tomu něco chybí. Propracovaná dějová linka a zajímavé dialogy, to jsou ingredience, kterými se dnes chlubí ty nejlepší áčkové tituly. Které herní příběhy nám nejvíce utkvěly v paměti? Přinášíme vám našich pět žhavých tipů na nejlepší příběhové hry všech dob.

Samozřejmě nemáme patent na rozum, takže se těšíme, až nám v diskuzi třeba vysvětlíte, že „Bioshock opravdu ne, protože System Shock způsobil ve své době ve vyprávění příběhu daleko větší revoluci.“

1. Deus Ex

deusex_bemutato_05 Foto:

Vůbec první Deus Ex působilo mezi ostatními hrami jako zjevení. Dodnes mnozí tuto hru považují za jednu z nejlepších všech dob. Temná vize postapokalyptického světa a do ní zasazený hutný příběh agenta JC Dentona operující s řadou konspiračních teorií a s několika možnostmi klíčových voleb, které následně ovlivní i konec hry. Příběh hry Deus Ex a zejména možnost hráče do něj významně zasáhnout ovlivnila řadu dalších her, které se snažily úspěch Deus Ex napodobit.

2. Série Bioshock

bioshock uvod Foto:

Náš článek nejde napsat, aniž bychom nezmínili sérii Bioshock. První díl je díky své originalitě a příběhu zasazenému do tajemného podvodního světa Rapture doslova legendárním. Hlavní hrdina Jack se během hry snaží přijít na to, kým vlastně je a zároveň zachránit sám sebe i celé Rapture. První Bioshock si hráče získal i řadou nečekaných dějových zvratů, které zároveň nepostrádají logiku. Právě logika nebyla nejsilnější stránkou třetího dílu Bioshock: Infinite, ale vynahradila si to spoustou naprosto strhujících scén, které posunuly způsob uvažování nad příběhem do úplně nové dimenze. 

3. Planescape Torment

planescape torment Foto:

Jaké by to asi bylo probudit se v márnici jak bezejmenný a jako jediného přítele mít mluvící lebku? Planescape Torment je hra na hrdiny, kterou dodnes mnozí považují za jednu z příběhově nepropracovanějších. Příběh této hry totiž operuje s koncepty nesmrtelnosti, reinkarnace a snaží se dát odpověď na otázku, co je smyslem života. A zároveň to celé působí strašně chytře.

4. Série Mass Effect

massa Foto:

Epická sága zahrnující celé galaxie a osud celého vesmíru a do ní zasazený příběh kapitána Sheparda a jeho mimozemských spojenců uhranula většinu herního světa. Obrovský herní svět a podobné množství osudových voleb, které výrazně ovlivnily průběh hry a její konec. Když se všechny dějové linky ve třetím dílu uzavřely, nezůstalo to bez obrovské reakce herní komunity, která nelibě nesla, jak story kapitána Sheparda skončila. Jen málokterá hra vydaná po roce 2000 dokázala mezi hráči vzbudit takové emoce jako právě Mass Effect.

5. Metal Gear Solid

metal gear solid serie Foto:

Série Metal Gear Solid od Hideo Kojimy je synonymem propracovaného herního scénáře. Vysokou laťku nastavil hned první díl, který dokázal pomocí skvělých dialogů a krátkých cut scén představit bohatou mozaiku, v níž nic není černobílé a každá z postav si nese své tajemství, které hráč postupně odkrývá.

Zapomněli jsme v našem výčtu na nějakou vaši oblíbenou hru? Dejte nám vědět v komentářích.

Stanislav Mikeš
www.esuba.eu

reklama