Jsou lootboxy ve hrách gambling?

Mělo by se otevírání lootboxů ve hrách počítat jako gamblerství, nebo ne? ESRB nám dá patřičnou odpověď.
Lootboxy - Overwatch
Lootboxy - Overwatch

 

Říkate si, co je to vlastně to ESRB? Entertainment Software Rating Board(ESRB) je organizace, která uděluje ratingy počítačovým hrám v USA a Kanadě. Ratingy se udělují podle toho, co se ve hře nachází, například pokud se ve hře nachází krev, musí mít hra štítek s Adults only, tedy lidé starší 18 let.

Používané ratingy.

Nejdříve, co to vlastně gambling je? Google říká, že je to nějaký risk, který může přinést zisk. Lootboxy a bedny ve hrách přesně odpovídají této definici, tedy kdykoliv nějakou bednu otevíráte, máte šanci získat nějaký ten in-game loot. Oficiální vyjádření ESRB k tomu, proč nepovažuje otevírání virtuálních beden jako gambling je to, že z každé bedny vám vždy něco padne, i přesto že jste třeba chtěli něco jiného. Tedy vždy z toho nějaký zisk máte.

Ať už jste za bednu utratili pár korun nebo majlant, vždy vám z ní něco padne, podle ESRB se tedy nejedná o "pravý" gambling. Pravý gambling jsou například herní automaty, do kterých musíte investovat, vrátit se vám však nemusí vůbec nic. Nad tím, jestli je v tom nějaký rozdíl, se dá sice přemýšlet, ale co naděláme? 

O tomto tématu se rozpovídal i herní kanál Indian - Pořad o hrách v poměrně rozsáhlem videu, kde zmínil, jak herní vývojáři zneužívají "kompulzivní smyčku" i mnoho dalších zajímavostí. Video najdete zde.

Co si myslíte o tomto tématu vy? Mělo by se otevírání beden řadit mezi gambling, tedy 18+? Zde se můžeme pouze přít o to, jestli ano či ne.

Autor: Tomáš 'Tooolki' Vacek

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama