Dexter - základní info o seriálu

Umělá krev i usekané hlavy jsou falešné! Ehm, tím jsme asi nepřekvapili. Jak dlouho ale trvá jejich příprava?
Dexter
Dexter
archiv FTV Prima

reklama

Každou neděli večer

Spravedlnost je ošidná. Ale s Dextrem? Nekompromisní! Ve dne sympatický vyšetřovatel, milý a trpělivý kolega, v noci psychopatický zabiják! Vzít spravedlnost do vlastních rukou je pro něj přímo neodolatelná slast. Seznamte se...

Postavy: Dexter Morgan / Michael C. Hall (Saša Rašilov), Debra Morganová / Jennifer Carpenerová (Tereza Bebarová), Rita Bennettová / Julia Benzová (Lucie Vondráčková), Harry Morgan / James Remar (Ladislav Beneš), seržant Doakes / Erik King (Filip Švarc), poručice Maria Laguertová / Lauren Vélezová (Nela Boudová), Angel Batista / David Zayas (Ernesto Čekan)

Dexter VII

Dexter je zpět: co vás čeká v nové 7. řadě?

O seriálu:

Dexter je na první pohled sympatický vyšetřovatel policejního oddělení v Miami, který zkoumá krevní stopy na místech činu. Ke kolegům se chová přátelsky, má stále dobrou náladu, je neuvěřitelně milý a trpělivý vůči své přítelkyni i jejím dětem. Často také přijde s  dobrým nápadem, který posune vyšetřování. A především se dokáže skvěle vcítit do pachatele.

Není divu, vede totiž dvojí život. V noci se mění v psychopatického zabijáka. Nutkavou touhu po krvi nemůže potlačit, naučil se s ní však žít. Jeho nevlastní otec - policista, který jako jediný věděl o jeho skutečné povaze - mu totiž vštípil přísný morální kodex. Smí vraždit pouze jiné vrahy, kterým se nějak podařilo proklouznout spravedlnosti. Zároveň ho do posledního detailu naučil, jak se vyhnout dopadení.

Dexter VII (1) - upoutávka

Kvůli své sociopatické osobnosti nedokáže Dexter prožívat normální emoce, naučil se je však předstírat. Je v tomto směru poměrně úspěšný, a tak ani jeho nejbližší okolí a přítelkyně Rita netuší, že s ním není něco v pořádku. Cítí se ale odloučený od zbytku lidstva. Pocit, že opravdu žije, má jedině v okamžiku, kdy zabíjí. Kdyby však mohl, měl by rád svou nevlastní sestru Debru, která také pracuje u policie.

V první sérii řeší miamské oddělení případ vraha s chlaďákem. Dextera pachatel doslova fascinuje. Imponuje mu čistota a rafinovanost, se kterou nakládá s mrtvými těly, jež do poslední kapky zbavuje krve. V momentě, kdy s ním vrah začne komunikovat pomocí stop na místě činu, jeho vzrušení vrcholí. Jenže pak Dexterův nadřízený seržant Doakes pojme podezření, že jsou ti dva nějak propojení, a nechá Dextera sledovat. Na pokoji ho nenechá ani sestra Debra, která se usilovně snaží dosáhnout přeložení z mravnostního na oddělení vražd. Je přesvědčená, že by jí k tomu mohly dopomoci Dexterovy tipy ohledně pachatele. A aby toho nebylo na spravedlivého sériového vraha málo, je navíc propuštěn z vězení bývalý manžel jeho přítelkyně, který ji zneužíval. Teď se snaží vrátit do jejího života. Dokáže Dexter všechno vyřešit, aniž by byl chycen?

Děj první řady byl volně inspirován románem Drasticky děsivý Dexter spisovatele Jeffa Lindsayho. Další série se již předlohy nedržely.

Dexter - 4. narozeniny červený

Temné začátky dojemně děsivého Dextera

Zajímavosti:

Knihy Jeffa Lindsayho vyšly v češtině s tituly: Drasticky děsivý Dexter, Drasticky dojemný Dexter, Dexter v temnotách a Dexter v hlavní roli. Pátá kniha Dexter is Delicious vyšla v září 2010 anglicky.

V USA bylo úspěšně odvysíláno již pět sérií Dextera.

Seriál Dexter byl v roce 2010 nominován nejen na ceny Zlatý glóbus, ale i na ceny Emmy hned v několika v kategoriích. Titulní představitel  po třech předchozích nominacích získal v r.2010 Zlatý glóbus pro nejlepšího herce v seriálu.

Dexter je vedený na seznamu lidí s přístupem k utišujícím prostředkům jako Dr. Patrick Bateman. Jde o jméno sériového vraha z knihy a filmu Americké psycho.

Herci Michaelu C. Hallovi byl v r.2010 diagnostikován non-hodgkinský lymfom, a tak podstoupil intenzivní chemoterapii. Zdá se, že boj s rakovinou vyhrál.

Dexter - Slice of life hra

Dexter má hru na facebooku

Osoby a obsazení:

Dexter Morgan

Když Dexter ve třech letech osiřel, adoptoval ho policejní důstojník Harry Morgan. Zjistil, že chlapec vraždí zvířata, a uvědomil si, že je psychopat. Přesto ho miloval. Navíc věděl, že za tuto vážnou a neléčitelnou poruchu osobnosti nemůže. Nezavrhl ho tedy, jen jej naučil zvládat psychiku. Násilnické sklony směl Dexter směrovat pouze na lidi, kteří si opravdu zaslouží trest. Jeho oběti smějí být tedy výhradně vrazi, kteří si nezaslouží milost, chtějí znovu zabíjet a musejí proti nim být důkazy. Jako pravý sériový vrah si Dexter z každého činu schovává suvenýr - oběť řízne skalpelem do pravé tváře a uloží si vzorek krve. Sbírku uchovává v dřevěné krabičce v klimatizaci. I když je jeho touha zabíjet nezastavitelná, zásluhou Harryho instrukcí dokáže předstírat normální emoce a tvářit se jako sympatický kolega a soused. Dokonce má i zdánlivě romantický vztah s Ritou.

Dextera hraje Michael C. Hall

Za tuto roli získal v r.2010 Zlatý glóbus a Screen Actors Guild Award za nejlepší herecký výkon. Začínal na jevišti v činohře i muzikálech a v televizi se proslavil rolí Davida Fishera, mladšího bratra v seriálu Odpočívej v pokoji. Během natáčení Dextera se seznámil se současnou manželkou Jennifer Carpenter, která hraje jeho nevlastní sestru. V roce 2008 se vzali.

Saša Rašilov

Rozhovor s dabérem Dextera Sašou Rašilovem

Debra Morganová

Když jí bylo dvanáct, zemřela její matka na rakovinu. Měla komplikovaný vztah s otcem, kterého obdivovala. Dokonce se rozhodla, že bude detektiv jako on. Tatínek však stranil Dexterovi. Možná i proto je Debra nejistá, ačkoli má inteligence na rozdávání. Často spoléhá na zkušenosti nevlastního bratra, se kterým má blízký vztah. Kdyby Dexter dokázal projevovat emoce, něco by cítil právě k Debře. Přestože tato mladá dáma mluví jako dlaždič.

Debru hraje Jennifer Carpenterová

Narodila se v Kentucky, studovala na konzervatoři Walden Theatre a na prestižní umělecké škole Julliard v New Yorku. Vystupovala na Broadwayi po boku Liama Neesona a Laury Linneyové v Millerově hře Čarodějky ze Salemu. Později jí to pomohlo k vítězství v konkurzu na roli v hororu V moci ďábla (2005). Za její obsazení se přimluvila sama Laura Linnneyová. Je vdaná za Michaela C. Halla.

Rita Bennettová

Rita je matka dvou dětí, které Dextera zbožňují. Prošla si traumatickým vztahem s násilnickým manželem Paulem a postupně se z něj dostává. Pro Dextera je ideální přítelkyní. Je totiž psychicky narušená a nemá zájem o sex. Žena však netuší, že muž, kterého si pustila do bytu i do srdce, je zabiják neschopný emocí.

Ritu hraje Julia Benzová

Julia byla v mládí krasobruslařkou, ale kvůli zranění musela skončit. Vystudovala herectví na univerzitě v New Yorku a začala získávat menší úlohy. V roce 1996 se ucházela o roli hlavní hrdinky seriálu Buffy, přemožitelka upírů, ale získala jen vedlejší postavu upírky Darly. V seriálu Angel však dostala jako Darla více prostoru, což její kariéře pomohlo. Nedávno si zahrála striptérku se zlatým srdcem v šesté řadě Zoufalých manželek.

Seržant James Doakes

Věčně mrzutý seržant je jedním z mála lidí, kteří tuší, že s Dexterem není vše v pořádku. Dokonce ho někdy po práci sleduje.

Doakese hraje Erik King

Erik má za sebou spoustu malých rolí, převážně v televizních sériích. Mihl se v epizodách seriálů Kriminálka Miami, JAG, Diagnóza vražda, Policie - New York, Matlock a spoustě dalších.

Poručice Laguertová

Poručice Maria Laguertová je šéfová oddělení vražd a Dexterova nadřízená. Chová k němu vřelé city, což se ale rozhodně nedá říct o jejím vztahu k Debře.

Laguertovou hraje Lauren Vélezová

Americká herečka portorického původu. Byla vychována v New Yorku, hrála na Broadwayi a v několika televizních seriálech.

Angel Batista

Detektiv z oddělení vražd, úzce spolupracuje s Dextrem. Nemá v sobě sice jeho krvežíznivost, ale zabijácké umění rozhodně umí ocenit.

Angela hraje David Zayas

David je Portoričan, který se v mládí dal k americkému letectvu a pak se stal policistou v New Yorku. Nakonec jej ale zlákalo herectví a věnuje se i hudbě.

Dexter VII - Lollipop

Rychlé info:

Země a rok  původu: USA 2006
Žánr:
kriminální
Série:
1-7
Premiéra

Autor: James Manos jr.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama