29. července 2019 00:10

4 důvody, proč jsou Star Wars nejslavnější filmovou ságou všech dob

Šifra mistra Lucase.

V neděli ve 20.00 na COOLu poběží první epizoda Star Wars, je tedy ideální čas se zamyslet nad tím, proč jsou právě Hvězdné války tak populární. Rozhodně nejde o náhodu – George Lucas, duchovní otec ságy, totiž napsal příběh prvního (respektive čtvrtého...) filmu jako příklad ultimativního vyprávěcího archetypu. Poznejte jeho „šifru“.

04) Cesta hrdiny

Občas se lze setkat s kritikou, podle níž jsou Hvězdné války poněkud plytké co do příběhu. První film původní trilogie, Nová naděje, je vlastně jenom série nešťastných příhod Luka Skywalkera. První díl prequelové trilogie, Skrytá hrozba, je zase jenom o příletu, odletu a dalším příletu na Naboo, přerušeném intermezzy na Tatooine a Coruscantu.

Právě díky jednoduchosti však Hvězdné války ve skutečnosti tak dobře šlapou! Oba první díly (každý trochu jinak) staví na archetypálním příběhu známém jako „cesta hrdiny“, který znáte z každého druhého RPG, ale i Eposu o Gilgamešovi nebo Beowulfa. Cesta hrdiny staví na příbězích, které byly platné tak dlouho, jak stará je jenom lidská rasa. Naopak pokud by se Star Wars pustily cestou prošlapávání příběhů, které by možná ocenili náročnější fanoušci – třeba peripetie mafie na podlaží 1313 na Coruscantu – jejich dopad na dav diváků by rázem byl daleko menší.

03) Revoluční efekty

Lecčemus samozřejmě pomáhá skutečnost, že Star Wars jak z roku 1977, tak i 1999, byly na svou dobu unikátní co do prezentace zvláštních efektů. Původní film nabídl nevídanou míru „fyzických“ efektů na miniaturách a kulisách, Skrytá hrozba zase nabídla bezprecedentní škálu aplikace digitálních triků – a i ten Jar Jar má své místo v evoluci digitálních postav.

Jak se tak stalo? Vděčit za to můžeme Georgi Lucasovi, který měl zkrátka jak unikátní vizi, tak i unikátní schopnosti ji realizovat. Všimněte si, že před premiérou Síla se probouzí se ohledně nových triků mluvilo už výrazně méně. Důvod? Na filmu již nespolupracoval Lucas. Jakkoliv má autor Hvězdných válek i mnohé stinné stránky, nelze mu jistou míru geniality zkrátka upřít.

02) Propojený svět

Dnes, kdy se každý druhý film snaží nastartovat marvelovské pojetí, působí tvrzení o propojeném světě Hvězdných válek jako nepříliš významné. Opak je však pravdou! Star Wars totiž jako první komerčně významné dílko tento trend založilo.

V éře po první trilogii začaly vznikat první romány a videohry popisující další příběhy Luka, Hana a Leii, ty pravé žně však započaly od poloviny 90. let po přelom milénia. S prequelovou trilogií se začaly objevovat desítky knih, nových sérií, komiksů i her, které propojovaly starou a novou éru, stejně jako začaly popisovat historii sahající tisíce let do minulosti. Disney sice po svém převzetí značky za touto érou učinil tlustou čáru, sem a tam však příběhy z tzv. Expanded Universe prosakují i do nových kánonických vod.

01) Lehkost a optimismus

Star Wars mají v rukávu ještě jedno eso – a „shodou okolností“ jde o identickou výhodu, jakou mají i již zmíněné marvelovky. Při pohledu na průměrného zástupce (ať už jde o film, hru, seriál nebo knihu) je totiž dost nápadná atmosféra lehkosti a optimističnosti doprovázející celé vyprávění. Je to paradoxní, protože tytéž kvality jsou obvykle spojované se Star Trekem – Star Wars („hvězdné VÁLKY!“) jimi však ironií osudu disponují rovněž skrze své jednodušší, přístupnější zápletky.

Dobro a zlo je vždy jasně ohraničené a vždy jasně definované. Cestování vesmírem je běžná věc. Mezidruhové soužití je vlastně ještě větší brnkačka, dokonce více než ve Star Treku – to, co rozděluje hlavní hrdiny Star Wars, je totiž spíše etika a politika než rozdílný počet chapadel. Star Wars jsou díky tomu něčím, v čem lze vidět odraz vidiny budoucnosti lidstva sídlícího mezi hvězdami. A to je cosi, co bude ještě pěkných pár staletí (ne-li déle) možné stále jenom v jejich světě.

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný