4 nejhorší (a fakt divný) věci, které by vás postihly na Marsu! Proč by tam první lidé nepřežili?

Vědecky dokázáno.
Marťan (2015)
Marťan (2015)
20th Century Fox

reklama

Jednou, možná už za pár desítek let, přijde den, kdy se lidstvo bude muset sbalit a vydat na cestu za novým domovem. Kam přesně to bude, to zatím nikdo neví. Nejlepší variantou se zatím jeví Mars, ani ten však není úplně ideální. Proč?

Vědci z NASA měří různá data z Marsu už pár let a tady jsou 4 nejzásadnější fakta, se kterými doteď přišli.

V

Tohle je 6 nejlepších seriálů s mimozemšťany, které se odehrávají na Zemi

1. Zmrzli byste. Teplota na Marsu sice není tak vysoká, jako je například na Venuši nebo Merkuru, a rozhodně není tak nízká, jako například na Plutu. Při teplotě –125 °C má ale k ideálu stále daleko.

2. Udusili byste se. V naší atmosféře převládá se 78 % dusík. Na Marsu je to z 95 % oxid uhličitý (CO2). Jen pro porovnání, u nás má CO2 zastoupení 0,04 %.

3. Spousta zlámaných kostí. Díky slabší gravitaci Marsu by první generaci lidí pravděpodobně časem zeslábly kosti a minimálně než by se lidstvo přizpůsobilo, by spousta lidí skončila se zlámanými končetinami.

4. Změnila by se nám barva kůže. Na Marsu působí silnější radiace, lidská těla by tak musela časem začít produkovat více karotenoidů, aby se lépe chránila. Ty pak přirozeně souvisí i s pigmentací kůže. Jinými slovy, změnili bychom barvu na oranžovou.

reklama

reklama