5 epických dobrodružných filmů, které prostě musíte vidět

Velkofilmy s velkým V!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Poslední Mohykán - upoutávka

reklama

Ameriku dávno před vznikem Ameriky ukáže na Prima MAX sobotní epický historický film Poslední Mohykán. Oslava romantické éry, kdy se pušky nabíjely zásadně zepředu, Indiáni násobně přečíslovali kolonisty a největším exportním artiklem Ameriky byl tabák, těží hutnou atmosféru ze své famózní kamery, dobrodružné zápletky a především geniálního soundtracku. S Posledním Mohykánem, jehož si můžete dát přesně ve 20.15, se může rovnat jenom elita historických eposů - zjistěte, které další to jsou!

05) Kleopatra

Jenom těžko byste hledali epičtější film než klasickou Kleopatru z poloviny 60. let. Zatímco dnešní bijáky se zmůžou toliko na to, aby filmové kulisy postavily digitálně, v éře Kleopatry filmaři prakticky postavili znova starověké metropole a do svých služeb najali armády otroků, chceme říct komparzistů. Kleopatra je díky tomu filmem z jiného světa hned dvojnásobně - jenže dobové pojetí už přeci jenom trochu zastaralo a nemohou to zamaskovat ani kulisy tak opulentní, že skoro položily studio.

Kleopatra
Autor: 20th Century-Fox Kleopatra

04) Poslední samuraj

Možná máte zafixovaného Poslední samuraje jako "ten dlouhatánský film Toma Cruise, kdy kavalerii samurajů na konci rozseká kulomet", to by však bylo vůči tomuto dílko po čertech nefér. Když nic jiného, Poslední samuraj měl odvahu hledat story v časech i oblasti, které jsou pro běžného středoevropana španělskou (japonskou?) vesnicí - a co víc by jeden měl chtít od historického bijáku? Jeho pojetí filmové story je sice trochu předvídatelné, díky krutě dlouhé stopáži však dovede vyjevit své prostředí v pořádných detailech - no a pak ho zase pošlape drsným koncem. Nejde možná o oscarovou látku, kdyby se však podobně snažilo více filmů, hned by na světě bylo krásněji.

Poslední samuraj
Autor: Warner Bros. Poslední samuraj

03) Království nebeské

Nemlich totéž lze říct i o Království nebeském. Čekáte, kdy se tu objeví Gladiátor? Tak čekejte dále - oproti římské báchorce Russella Crowea jsme raději sáhli po jiném Scottově filmu z temného středověku. Království nebeské totiž fabuluje story alespoň o trochu méně a umí oproti Gladiátorovi vyčarovat hutnější, krutější atmosféru, která nikdy nespadne do výraznějšího podkuřování divákových tužeb. Hlavní hrdina vlastně na konci filmu dosáhne jen toho, že prohraje a vrátí se žít na svou hnusnou vesnici, kde nejspíše umře ve třiceti na rýmu. Království nebeské tak optimálně stojí kdesi mezi zábavností Gladiátora a nihilističností Jména růže.

Království nebeské
Autor: 20th Century Fox Království nebeské

02) Spartakus

Zatímco Kleopatra své kouzlo do dnešních dnů uchovat nedovedla, totéž rozhodně nelze říct o Spartakovi. Naopak, v dnešní svobodomyslné éře je zdejší přemíra odhalených mužů zápasících tělo na tělo vlastně populárnější než během prudérního konce 50. let! Humory ale stranou - za Spartaka je odpovědný legendární Stanley Kubrick, vedle Hitchcocka dost možná největší režisér všech dob, a je to znát. Ke cti slouží skutečnost, že finále filmu, ono slavné "Já jsem Spartakus!", má dodnes solidní potenciál na sestřelování diváckých čelistí.

Startakus
Autor: Universal Studios Startakus

01) Master & Commander: Odvrácená strana světa

Vezměte obrovskou porci atmosféry, přidejte velkou porci realističnosti a zalijte to dokonale napsanými postavami. Master & Commander dokázal skrze epizodické vyprávění putování frigaty z napoleonských válek po Pacifiku navodit dojem úžasně dlouhého dobrodružství, zároveň však skrze realistické natočení divák nemá dojem, že se ocitl v šestákové zápletce. To nejúžasnější na tomto filmu přitom je zdejší míra pověrčivosti, která není nikdy vyvrácena, ale ani potvrzena - Master & Commander si díky tomu vedle zápletky plné kanonád a heroických hlášek uchovává dojem nejen výletu, ale teleportu do své dané éry plné specifického myšlení.

Master & Commander: Odvrácená strana světa
Autor: Universal pictures Master & Commander: Odvrácená strana světa

Poslední Mohykán vyrazí do boje už v sobotu ve 20.15 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!