5 slavných filmových pecek, které mají skryté poselství: Našli jste ho u všech?

Postřehli jste, co chtěli filmaři opravdu říct?
Rocky IV
Rocky IV
United Artists
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Série o italském hřebci pokračuje – Rocky IV se na Prima COOL objeví již v sobotu ve 22.40. Po (pro mnohé) trochu slabší trojce nás tentokrát čeká skoro až válečná nálož. Rockyho duel s Ivanem Dragem totiž na vrcholu studené války fungoval jako metafora vyhrocených vztahů mezi USA a Sovětským svazem. Není to ostatně jediný film, který měl více či méně ukryté poselství...

Rocky IV - upoutávka
Rocky IV - upoutávka

05) Spider-Man byl o polucích

Dospívání je kruté období, kdy našimi těly cloumají hormony, společnost nás chce vtěsnat do svých škatulek a každý se domnívá, že je dospělý jenom díky tomu, že dostal první občanku. Do této kruté životní periody byl zasazen i první Spider-Man – ten se však zaměřil na filmovou metaforu dospívání chlapce. A s tím přišly... všelijaké nechutnosti spojené s bílou, lepkavou tekutinou.

Co je to za blbost, říkáte si? Peterovy pavoučí sekrety jsou přece výsledkem jeho mutace. Inu, ano i ne. V původním komiksu Spider-Man například nedisponoval schopností pavučiny kolem sebe střílet. To, co filmová předělávka ukáže, a co nikoliv, má svůj význam. V tomto případě je postupné objevování toho, kterak Peter "omylem" v noci zaneřádil (pavučinami) svůj pokoj, zatímco své tetě nervózně říká, ať jde pryč, poněkud blíže duši chlapeckého teenagera než jiné scény filmu.

Spider-Man
Spider-Man
Columbia

04) Rocky IV byl o studené válce

I když se zhruba čtyřicetiletému konfliktu mezi Západem a Východem říkalo studená válka, ve skutečnosti měla roztržka k psím čumákům daleko. V 80. letech, na jejím vrcholu, se za patriotismus jal kopat i Hollywood. Někdy to mělo formu filmů jako Rudý úsvit, jindy formu filmů jako Rocky IV.

A tak se po dílech, v nichž italský hřebec našel lásku a sebeúctu (a peníze), najednou objevil díl, v němž na pozadí plápolá nebezpečně mnoho amerických vlajek a ruský boxer s tváří a figurou Dolpha Lundgrena je tu doslova ztělesněním sovětské démoničnosti!

Rocky IV
Rocky IV
United Artists

03) Avatar byl o přesídlení

Nejspíše i hluchoslepý divák byl s to si povšimnout, že byl snímek Avatar režiséra Jamese Camerona tematicky silně ovlivněn ekologií, potažmo strachem ze změny klimatu. Nebyl v tom ostatně jediný na světě – taktéž například Den poté nebo minoritně i Avengers disponovali významnou linkou o tom, že bychom neměli přírodu zalévat napalmem.

Jádrem filmu však není libovolná obava z kyselých dešťů a dalších ekologických témat, ale idea, že utlačovat či přesídlit menšinu kvůli většině je... špatná. Jasně, uvnitř Avatara se ukrývala i pořádná porce ezoteriky (nesmrtelné duše uložené do stromů), avšak svým způsobem je Avatar paradoxně filmem, u něhož by se měli dojímat odpůrci i příznivci migrace.

Avatar
Avatar
20th Century Fox

02) M.A.S.H. byl o Vietnamu

Ať už mluvíme o filmu nebo o seriálu, jméno M.A.S.H. se proslavilo svou filipikou proti válce v Koreji – což je téma, které je tu s námi sice už před 50 let, ale i dnes umí zůstávat veskrze aktuální! Vtip je v tom, že Korea ve své době nikterak kontroverzní nebyla. Naopak šlo o válku, pro kterou existovala obrovská podpora – USA nebyly v Koreji samy, naopak tu poprvé a naposledy bojovaly Spojené národy pod společnou vlajkou.

Kontroverzním konfliktem byla až o generaci později válka ve Vietnamu. Stačí se přitom podívat na datum vydání M.A.S.H. filmu i seriálu a je jasné, odkud vítr vane – obě díla vznikala během jisté fáze konfliktu ve Vietnamu. Dnes je tohle poselství už poněkud zašlé časem, ve své éře bylo ovšem zcela jasné, jaký názor na kontroverzní téma Vietnamu se tvůrci M.A.S.H.e snaží dostat k divákům.

M.A.S.H.
M.A.S.H.
20th Century Fox

01) Vetřelci byli taky o Vietnamu

Upřímně, i když byla vietnamská válka katastrofou obrovských rozměrů, trauma z ní nám dalo takovou řádku kultovních dílek, až to není pěkné. Jednou z klasických scifáren ovlivněných Vietnamem je Predátor, v němž partu drsňáků v čele s Arnoldem... v džungli... nahání neviditelný vrahoun. Ale velmi podobné téma nabízejí i Vetřelci, druhý film slavné série s Ellen Ripleyovou.

I když se film neodehrává v džungli, podobnost je zarážející: parta sebevědomých mariňáků se tu, vybavena nejlepší technologií, dočká nakopání do zadku od hordy domorodců bez pořádné technologie, kteří na ně začnou útočit z tunelů. Dokonce i design odpovídá spíše Vietnamu než 23. století. Inspirovat se v realitě se, jak to tak vypadá, zkrátka vyplácí.

Vetřelci
Vetřelci
20th Century Fox

Rocky IV zahájí sovětsko-americkou válku v ringu již v sobotu ve 22.40 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama