Interstellar vs. Na hraně zítřka: 7 nejlepších moderních sci-fi filmů

Kvalitní sci-fi nikdy nevymřely.
district interstellar edge
district interstellar edge
TriStar/Warner Bros./Warner Bros.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V neděli ve 20.00 začne pořádná rachota – na Prima COOL totiž dorazí plechová kavalérie jménem Transformers 3! Ačkoliv si mnozí zoufají, že kvalitní sci-fi filmy už nevznikají, opak je ve skutečnosti pravdou. K poctě robotů jsme našli sedmero bijáků vzniklých až po roce 2000, o jejich kvalitách snad nemůže být pochyb.

Transformers 3 - upoutávka
Transformers 3 - upoutávka

7) Na hraně zítřka

Pořádná filmová sci-fi akce nevymřela s Terminátorem 2 ani Hvězdnou pěchotou. Jenom předloňský trhák Na hraně zítřka přišel s drsnou mimozemskou invazí pojatou docela odlišně od všeho, co jsme mohli vidět ve Válce světů nebo Dnu nezávislosti. Krutá pěšácká řezničina tu má jediný světlý bod v Tomu Cruiseovi, který se díky uzavření v časové smyčce dočkal funkce Save!

warner bros. pictures
Autor: Warner Bros. Pictures warner bros. pictures

6) Donnie Darko

S časovými hrátkami operuje i druhý vybraný biják, jenž udělal Jakea Gyllenhaala slavným miláčkem divných nerdů. Donnie Darko totiž na cestování časem nenahlíží ani trochu hollywoodsky, namísto toho se film opájí bizarní atmosférou nejistoty a neukotvení v realitě skrze potkávání Donnieho s obrovským chodícím králíkem. Koneckonců, prakticky až do konce tu není jasné, o čem film vlastně je. Právě proto je však Donnie Darko dodnes milován!

newmarket films
Autor: Newmarket Films newmarket films

5) Dokonalý trik

Je to sci-fi, anebo fantasy? Či snad něco mezi? Těžko říct! Jisté je pouze to, že se Nolanův Dokonalý trik podobně jako Počátek či Batman snaží balancovat na tenké hranici mezi pokorou vůči zázraku a vědeckým/racionálním vysvětlením onoho "zázraku". Z Nolanových filmů podobného ranku je Dokonalý trik o zápasu dvou kouzelníků dodnes nejlepším dílem, není to však rozhodně naposledy, kdy se v našem přehledu s tímto rejžou potkáváme...

touchstone pictures
Autor: Touchstone touchstone pictures

4) District 9

Sci-fi byla odjakživa rejpalem do politiky, když se však agitace spojí s černým humorem a satirou, funguje to nejlépe – třeba jako v Districtu 9. Tenhle film se přitom v moderní éře doslova našel. Film o tom, jak lidé ve zlé Africe špatně zacházejí s mimozemskými uprchlíky (!!), totiž s každým uplynulým rokem získává na aktualitě a zraje jako vínem politý sýr! 

tristar pictures
Autor: TriStar tristar pictures

3) Ona

Ne každá sci-fi technologie ve filmu však musí být robot s kulometem, paprskomet anebo kosmolet. Vztahové drama Ona se namísto toho zabývá vztahem chlápka ve futuristickém světě, kdy nikomu nic nechybí (krom lásky!) s umělou inteligencí ve svém telefonu. A jakkoliv to mudruje i zní nezáživně, Ona je ve skutečnosti snad až příliš výstižným a inteligentním popisem řady elementů dnešní internetové doby. Prostě sci-fi, v němž se poznáte.

warner bros. pictures b
Autor: Warner Bros. Pictures warner bros. pictures b

2) Interstellar

Jak říkal už Cimrman, lidstvo nemůže navždy zůstat v kolébce (anebo to řekl Cioklovskij?), a je jenom málo filmů, které lobbovaly za kosmický program tak hlasitě jako právě Nolanův Interstellar. Jakkoliv může mít biják své subjektivní i objektivní chyby, nelze upřít, že Interstellar platí za jednu z nejlepších kosmických sci-fi historie. Tím spíše, že přišlo v éře, která vesmíru příliš nefandí, ať už v realistickém pojetí dokonce, nebo na plátnech kin. A to je hned několikanásobná odvaha!

paramount pictures
Autor: Paramount paramount pictures

1) Potomci lidí

Už u Districtu 9 jsme zmínili funkci sci-fi jako zrcadla doby, a právě tenhle element přímo čpí z Potomků lidí z roku 2006. Nejenže je proklatě dobře natočený, s revolučním použitím superkomplexních záběrů bez jediného střihu, ale navíc také řeší dost současná témata. Británie kolabuje pod náporem uprchlíků z kontinentu, všude je vidět chaos, svět se po hlavě řítí do... pekel. Navzdory tomu je však konec potomků lidí optimistický, vlastně stejně jako srdce celého filmu – a vzhledem k tomu, že se film den po dni stále více naplňuje i v realitě, je to poselství, kterému nelze nezvednout palec!

universal pictures
Autor: universal universal pictures

Transformers 3 vyrazí do boje již v neděli ve 20.00 na Prima COOL!

Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama