7 nejvíc šokujících filmových zvratů všech dob: Který vás překvapil nejvíc?

„Ne, Luku, já jsem tvůj otec!“
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Lucasfilm

reklama

Pátá epizoda Star Wars se na Prima COOL dostaví již v neděli ve 20.00. Jistě poznáte, kterým šokantním zvratem se tento díl Hvězdných válek proslavil – ve skutečnosti se jím však film zapsal i do historie filmu. Bok po boku totiž stanul vedle nejvíce šokujících filmových zvratů všech dob!

NÁSLEDUJÍ SPOILERY...
ZE SLAVNÝCH FILMŮ,
KTERÉ JSTE SNAD VŠECHNY VIDĚLI?

07) Bruce je duch

Film: Šestý smysl

Tady nemá smysl dlouze polemizovat – Šestý smysl se proslavil dost možná nejslavnějším zvratem naší generace a restartoval kariéru Bruce Willise jako serióznějšího herce, než možná čekal i on sám. Nehledě na další vývoj kariéry M. Night Shyamalana jde dodnes o film, který se vyplatí znát!

Šestý smysl
Autor: Buena Vista Šestý smysl

06) Sáňky, smysl života

Film: Občan Kane

Filmové zvraty však patří mezi starý trik již po generace. Jeden z nejslavnějších se ostatně podařil i Občanu Kaneovi, když nechal v úvodu umírající postavě z úst vyjít tajemné slovo, po jehož původu se pak celý film (marně) pídily jiné postavy. Až na konci jsme jenom my, diváci, zjistili, že vše, po čem srdéčko kontroverzního magnáta dychtilo, byly jeho dětské časy (popřípadě také možná stařecky blábolil)…

Občan Kane
Autor: Mercury Productions Občan Kane

05) Kevin Spacey jako záporák, vol. I

Film: Sedm

Je vlastně otázkou, zdali je finále Sedm klasickým zvratem – ve filmu o sériovém vrahovi s tváří Kevina Spaceyho, po čertech dobrého záporáka i za hranicemi svých postav, jsme jednoduše zjistili, že zemřelo o jednu postavu více. Bohužel šlo zrovna o manželku jednoho z detektivů. Mírně překvapivě (ale zase ne tak moc – totéž předvedla bez velké pompy třeba Mission: Impossible III) se tím spojily dvě dosavadní dějové linie filmu (detektivní a civilní) způsobem, na který většina režisérů nemá koule. To hlavní, kvůli čemu je Sedm dodnes populární, je však morální otázka – zachovali byste se stejně jako Brad Pitt? Anebo byste byli… morálnější a nad věcí?

Sedm
Autor: New Line Cinema Sedm

04) Kevin Spacey jako záporák, vol. II

Film: Obvyklí podezřelí

Jářku prorocky se vybarvil i závěr Obvyklých podezřelých – zřejmě nejslavnějšího filmu v historii, jehož celá story se vlastně nestala ani v rámci jeho vlastního fiktivního světa. Kevin Spacey tu jako postižený podezřelý celý film policii vypráví příběh o zločineckém superpadouchovi, jenom aby se (po jeho propuštění) v závěru ukázalo, co dnes už celý svět ví – že je to ve skutečnosti Kevin, kdo je padouchem!

20th Century Fox
Autor: Gramercy 20th Century Fox

03) Celou dobu na Zemi

Film: Planeta opic

Další perlička na holení diváky katapultovala z křesel v roce 1968. Dnes nám to nepřijde, ale většina scifáren této doby měla za ufouny normální lidské herce s kapkou make-upu navíc. Nikomu tedy nepřišlo divné, že by parta astronautů mohla přistát na planetě plné opiček jako ze Země (navíc mluvících anglicky). Když se však na konci ukázalo, že vlastně po celou dobu na Zemi byli, Planeta opic nejenže diváky kopla do břicha na svou dobu překvapivou mírou vědecké racionality, ale navíc jim varovným prstem řekla, že by to s těmi atomovkami v realitě neměli přehánět.

Planeta opic
Autor: 20th Century Fox Planeta opic

02) Tyler neexistuje

Film: Klub rváčů

Jasně, při pohledu zpětně je znát, že Klub rváčů při budování zvratu malinko švindloval. Díky hravé povaze filmu však odhalení jenom podtrhává ujetou, psychomaniackou atmošku celého bijáku. I proto odhalení o rozdvojené osobnosti vlastně dodnes funguje – a s úspěchem ho nedávno zopakoval jeden nejmenovaný sci-fi seriál!

Fight Club
Autor: 20th Century Fox Fight Club

01) "Já jsem tvůj otec!"

Film: Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

Co do citování ovšem musí zvítězit právě Star Wars. Nejrůznějších variací na tuto scénu jsme totiž viděli prakticky v každém komediálním seriálu a mnoha filmech (Toy Story 2). Po boku Casanblanky (kde se ale finále zdráháme označit jako „zvrat“) jde dost možná o nejparodovanější okamžik v historii filmu. A to o jeho kvalitách něco vypovídá!

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Star Wars: Epizoda V  Impérium vrací úder začíná již v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!