8 největších zajímavostí, které jste nevěděli o Harrym Potterovi

Co všechno vám tvůrci ve slavných filmech o Harrym Potterovi neřekli?
Co všechno jste nevěděli o Harrym Potterovi?
Co všechno jste nevěděli o Harrym Potterovi?
Warner Bros.

reklama

Příběh Harryho Pottera znají všichni. Jen málokdo však tuší, co všechno se odehrávalo v pozadí natáčení populárních filmů s mladým čarodějem. Jaké zajímavosti jste nikdy netušili o Harrym Potterovi?

Harryho rodiče
Autor: Warner Bros. Harryho rodiče

Spisovatelka Rowlingová a Harry sdílejí stejné datum narození

Oba sfoukávají svíčky na dortu 31. července. Rozdíl je akorát v tom, že Harry se narodil v roce 1980, kdežto autorka knih v roce 1966.

Rowlingová napsala jednu z finálních scén poslední knihy už na samotném začátku

Před nějakým časem se objevily zvěsti o tom, že spisovatelka měla napsanou první kapitolu Relikvií smrti dávno předtím, než se dostala k poslední knize. Autorka to však odmítá, místo toho v rozhovoru s Danielem Radcliffem prozradila, že to celé bylo trochu jinak.

Měla v hlavě a později i na papíře jediný moment z finále, který napsala už během prvního roku psaní. Byla to scéna, kdy Hagrid vynáší mrtvého Harryho z lesa. K tomuto momentu se celé ty roky snažila dobrat, už od začátku však věděla, že finále nabídne bitvu, duchy, i mrtvého Harryho.

Mozkomorové vznikli kvůli depresím

Spisovatelčina matka trpěla roztroušenou sklerózou a v roce 1990 zemřela. Rowlingovou to tehdy přivedlo do silných depresí, a právě na nich se zakládá představa děsivých mozkomorů.

Mozkomoři
Autor: Warner Bros. Mozkomoři

Názvy kouzelnických rostlin pochází z opravdové knihy

Autorka posbírala názvy všech kouzelnických rostlin z knížky od anglického botanika Nicholase Culpepera, která pochází ze 17. století.

Haley Joel Osment mohl hrát Harryho

Původně měl první snímek režírovat slavný režisér Steven Spielberg a ten si do role Harryho Pottera přál tehdy mladičkého herce z Šestého smyslu, Haley Joel Osmenta. Režisér se ale nedokázal dohodnout s autorkou knih a později snímek opustil.

Proč nemá Harry zelené oči jako v knihách?

Dobrá otázka, na kterou existuje stejně tak dobrá odpověď. Tvůrci samozřejmě zkoušeli Danielu Radcliffovi nasadit kontaktní čočky se správnou barvou, ten byl ale alergický. Stejně tak i na brýle, díky čemuž se u něj na obličeji objevilo v jednu chvíli akné. Situace se nakonec vyřešila tak, že se do filmů vybrala modrooká herečka pro roli jeho matky, po které Harry barvu oči zdědil.

Hlavní trojice hrdinů
Autor: Warner Bros. Hlavní trojice hrdinů

Režisér třetího filmu chtěl po hercích napsat eseje

Alfonso Cuarón chtěl po Emmě Watson, Danielu Radcliffovi a Rupertu Grintovi napsat esej o jejich postavách. Všichni tři nakonec úkol splnili přesně tak, jako by ho splnily jejich charaktery. Emma napsala deset stránek, Daniel jednu a Rupert žádnou. „Nic jsem neudělal, protože jsem si říkal, že Ron by to taky neudělal,“ byla Grintova výmluva. Naštěstí pro něj ji režisér s radostí přijal.

Představitel Rona musel být odveden ze setu

A na závěr jedna vtipná zajímavost. Při natáčení snové scény, při které se Harry a Hermiona v posledním filmu nazí líbají, museli herce Ruperta Grinta vyhnat od blízkosti kamer, protože se nemohl přestat smát.

reklama

reklama