5 nejlepších rolí Andyho Serkise, herecké hvězdy z Avengers, Star Wars a Pána prstenů

I když ho na plátně většinou nevidíte, bez Andyho Serkise by Hollywood docela strádal.
Andy Serkis a Kapitán Haddock
Andy Serkis a Kapitán Haddock
Columbia Pictures

reklama

Tintinova dobrodružství vám na Prima COOL už v sobotu ve 20.00 připomenou to nejlepší z klasických dobrodružáren první poloviny 20. století. Digitální animák je na míle vzdálený typickým filmům Disneyho nebo Pixaru. Však má taky v záloze nejlepšího motion capture herce, slovutného Andyho Serkise! Matador "mo-capového" herectví nám už po jednu generaci ukazuje, že i v digitálních filmech lze předvést oscarové výkony. Vzpomenete si na patero jeho nejlepších rolí?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tintinova dobrodružství - upoutávka

05) Ulysses Klaue

V našem přehledu se budeme věnovat především mo-cap rolím – jednu Serkisovu srandu z poslední doby však nemůžeme nechat jen tak ležet. Serkis, jehož obvykle znáte s „digitálním make-upem“, se totiž prominentně objevil i ve velehitu Black Panther, a to projednou bez počítačového obličeje! A to ačkoliv si neodpustil alespoň mít robotickou ruku. Jeho Ulysses Klaue se mihnul již ve druhých Avengers, role v Black Pantherovi však přesto byla poněkud větší. A i když ho ve filmu nebylo tolik, aby nás to plně uspokojilo, všechny Serkisovy scény byly parádní!

Black Panther
Autor: Marvel Studios Black Panther

04) Snoke

V posledních letech se Serkis rovněž výrazně objevil jako nejvyšší vůdce Snoke ve Star Wars. I když se Snoke nedočkal takové popularity jako původní imperátor Palpatine, rozhodně lze říct, že především díky Serkisově herectví zanechal v galaktické sáze, ehm, nesmazatelnou stopu. Vývoj jeho postavy v prosinci mnohé překvapil. Je však znát, že Serkis platí za skutečně prvoligového herce, protože dovedl být děsivý i přesto, že ve filmu nebyl zas tak dlouho.

03) Kong

Co do významných digitálních postav (snažících se o realistický pohyb) byste věru museli hledat pekelně dlouho, abyste našli nějakou, kterou nehrál právě Serkis. Střihl si totiž i opičího velikána z Jacksonova King Konga z roku 2005. Také tentokrát u přerostlé opice dovedl ztvárnit jak pohybovou stránku věci, tak rovněž netradiční mimiku. Nejpozději v tomto okamžiku bylo jasné, že Serkis disponuje skutečně barvitou paletou schopností. Jenom jeho unikátní kombinace mírného přehrávání (tak, aby bylo znát skrze digitální fazónu) a schopnosti doslova nelidského pohybu perfektně ladí s potřebami digitální animace. K těm nejslavnějším výkonům se však teprve dostáváme!

King Kong
Autor: Universal Studios King Kong

02) Glum

Glum byl rolí, která Serkise proslavila po celém světě. Šlo ostatně také o jednu z prvních skutečných digitálních postav vůbec. Woody z Toy Story anebo postavy Final Fantasy prominou, ale teprve Glum donutil diváky houfně sbírat čelist z podlahy nad precizností a uvěřitelností konceptu počítačem vytvořeného charakteru. Již tehdy byl Serkis oceňován za své herectví. Bez pozdějších srovnání však nebylo ještě plně jasné, nakolik je Glum dílem animátorů a nakolik hercem, jehož tvář moc dobře nevidíme. Naštěstí vše rozsekla naše poslední postava.

01) Caesar

Hrdina nové opičí trilogie a první inteligentní opice vůbec stojí a padá se Serkisový výkonem. Caesar možná v prvním filmu ještě hraje druhé housle Jamesi Francovi, nejpozději od dvojky však na sebe bere břímě celého postapokalyptického eposu – a daří se mu to tak umně, že je druhý i třetí díl prequel Planety opic označován za jedny z nejlepších současných scifáren. Serkis tu předvedl nefalšované herectví na oscarové úrovni. A je nejen velká škoda, ale přímo hanba, že se doposud nedočkal zlatého plešouna!

Tintinova dobrodružství začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama