10. července 2017 16:51

Apokalypsa vs. Den nezávislosti: 4 nejdivnější adaptace slavných knih

I oživení románu umí překvapit!

Páteční fantasy biják Věk draků vás na Prima COOL ve 22.15 skutečně překvapí! Jeho zápletka o honbě na tajemného dráčka je totiž prakticky okopírovaná ze stránek klasiky Moby Dick o zkázonosném lovu bílé velryby – tentokrát jenom ve světě čar a kouzel. Podobně kreativní – či také „WTF“ – adaptace nejsou časté, našli jsme pro vás však čtyři další kuriózní příklady.

04) Den nezávislosti

Předloha: Válka světů

Původní Den nezávislosti si ze své předlohy – knihy Válka světů z konce 19. století a filmu Válka světů z roku 1953 - bere premisu i velkou část příběhu. Zapomíná jenom na pointu svých předešlých zdrojů inspirace. Všechny tři dílka samozřejmě vyprávějí o zničující mimozemské invazi. Kniha asi nejvíce intimně, filmy (paradoxně) co nejvíce do šíře, detaily invaze jsou přitom více méně totožné.

Shodují se však mnohdy i v překvapivých detailech - filmová Válka světů třeba nechala na ufouny shodit atomovku z létajícího křídla YB-49, zatímco Den nezávislosti z létajícího křídla B-2. Obě Války světů však končí de facto prohrou lidstva (stejně jako nejnovější Spielbergova verze) a smrtí ufounů jenom po neúmyslné nákaze virem chřipky. Den nezávislosti téma viru sice ponechal, šlo však o vir počítačový. Z pointy "lidi jsou nuly, co přežily jen omylem, tak mějte pokoru" se tak stalo klasické "America, fu*k yeah!"

03) Apokalypsa

Předloha: Srdce temnoty

Válka není příjemná - na tom se nejspíš shodne prakticky kdokoliv na světě. Přesto filmy i knihy neustále připomínají, že válka OPRAVDU není příjemná. Mezi nimi i Apokalypsa z roku 1979, která do vietnamského konfliktu přesadila antikoloniální román Srdce temnoty z roku 1899. A v jádru jsou vlastně oba příběhy totožně motivované - postava A je vyslána dopadnout postavu B (bojující proti straně A), přičemž většinu zápletky stráví A na cestě a pozoruje hrůzy kolem sebe.

Zhruba 99% příběhu obou dílek se však liší. Civilní hlavní postavy z knihy jsou najednou elitní vojáci, namísto příkladu "každodenního útlaku" vidíme spíše sérii absurdních a surrealistických scén z bojiště, a liší se i způsob, jakým A na konci vyřeší B. Přesazení jedné story do druhé je zajímavé, ale to nic nemění na tom, že jde i o notně WTF přístup.

02) Romeo + Julie

Předloha: Romeo a Julie

Na hrobech předloh velmi často tancuje svůj tanec i režisér Baz Luhrmann, jehož posledním dílkem byl ostatně Velký Gatsby - útlá knížečka o povrchnosti 20. let 20. století, kterou Baz překoval v MEGALOMANSKÝ MEGAFILM rochnící se právě v pozlátku. Ale namísto toho bude nyní řeč spíše o Romeovi a Julii (v originále kreativně Romeo + Juliet) z roku 1996. Ta totiž shakespearovskou story kreativně přesadila do současnosti!

Gangy Capuletů a Montaguů se tak namísto renesančních kudliček vraždí efektivně ve zpomalených přestřelkách, které by se neztratily ani v Matrixu, a ústřední duo hraje mladý Leo DiCaprio ve svých frackovitých letech (což je moderním oblečením jenom podtrženo) a Claire Danes (u ní naopak moderní oblečení dává chápat, proč se do ní Romeo zakoukal).

01) Adaptace

Předloha: Lovec orchidejí

Zřejmě nejkreativněji se však z adaptace vyvlíkl film pojmenovaný, poměrně nekreativně, Adaptace. V ní totiž scénárista Charlie Kaufman napsal příběh, v němž Nicolas Cage hraje Charlieho Kaufmana (a jeho dvojče) snažícího se vymyslet adaptaci románu Lovec orchidejí.

Původní román samozřejmě nepopisuje problémy neurotického pisálka, kterak zápolí s kreativitou - tuto dějovou metalinku si přimyslel až Kaufman sám. Výsledek je přitom totálním mindfu*kem, který si půjčuje z předlohy, ale dává na odiv světu zcela originální biják!

Věk draků na Prima COOL započne už v pátek ve 22.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný