Jak se povedla Armáda mrtvých? Nová zombie řežba od režiséra Watchmenů je konečně tady

Jen pár měsíců po očekávaném „Snyder Cutu“ Ligy spravedlnosti přichází kontroverzní filmař s méně opulentní novinkou. Jak se jeho mix krvavé akce, heistu a odlehčeného zombie hororu vydařil?
Je Armáda mrtvých dalším zombie hitem?
Je Armáda mrtvých dalším zombie hitem?
Netflix

reklama

Oblíbený režisér Zack Snyder se vrací na dobře prozkoumané teritorium. Kariéru totiž odstartoval v roce 2004 s Úsvitem mrtvých – stylovým zombie akčňákem, který přivedl klasické zombie téma z pera George Romera do filmařské poetiky 21. století. V dalších filmech (300: Bitva u Thermopyl či Strážci – Watchmen) se Snyder vyprofiloval jako jeden z nejvíc cool filmařů posledních dvou dekád, což mu vyneslo prestižní angažmá v podobě zfilmování příběhů Batmana a Supermana. Rozmáchlé eposy Muž z oceli, Batman vs. Superman a Liga spravedlnosti byly přijaty už o poznání rozpačitěji, a tak dává smysl, že si Snyder chtěl spravit reputaci v menším a přímočařejším projektu.

Peníze, veteráni a zombie

Armáda mrtvých během svižné úvodní čtvrthodiny představí zajímavou situaci: V Las Vegas se rozšířila zombie nákaza, ale armádě se podařilo město zabarikádovat, takže se žádní mozkuchtiví nemrtví za jeho hranice nedostanou. Něž se však povedlo hrozící zombie apokalypsu dostat pod kontrolu, tým žoldáků kolem drsňáckého Davea Bautisty (kterého nejspíš znáte jako svérázného Draxe ze Strážců Galaxie) utrpěl velké ztráty. Nechybí ani osobní rovina – Bautista přišel o manželku a odcizil se s dcerou.

Nyní mu bohatý japonský obchodník v podání Hirojukiho Sanady (Scorpion v nedávném Mortal Kombatu) nabízí možnost vykoupení – Bautista má sestavit tým, vloupat se do jednoho z lasvegaských kasin, a vydělat tak desítky milionů dolarů. Zhrzený válečník, k němuž se vláda otočila zády, se rozhodne riskantní misi podstoupit. Obklopí se tlupou zabijáků, kasařů, stopařů a youtuberů (neptejte se proč) a vyrazí do zombíky zamořeného města, aby si vydělal na zářnější budoucnost.

O nápadité střílení nemrtvých nebude nouze a fanoušci našlapané adrenalinové akce budou pravděpodobně spokojeni. Nekonečné davy zombíků různé rychlosti i schopností nepřestávají nabíhat před fantasticky přesnou mušku po krk ozbrojených žoldáků, z nichž někteří touto výpravou sledují vlastní zájmy. A tak se přímočará akční taškařice zbytečně rozmělňuje zdlouhavým debatováním nepříliš zajímavých postav, jichž je především velké množství. Ani bezmála dvouapůlhodinová stopáž, pro snímek tohoto typu velmi přepálená, nestačí většině charakterů přikreslit dostatečně zajímavé pozadí, aby diváka jejich osud zajímal.

Uspokojení fanoušků?

Snyder se tak dopouští podobných chyb jako v případě tria filmů o Batmanovi a Supermanovi – přehlcuje prostor nápady, které následně není schopen dohrát do uspokojivého konce. To platí i pro samotné zombíky, u nichž je sice naznačena určitá hierarchie (a dokonce i možnost plození zombie dětí), ovšem s těmito motivy se následně pracuje jen minimálně. To platí i o sociální rovině, jež je v úvodu naznačena: Nejsou tou skutečnou „armádou mrtvých“ spíše žoldáci, válkou traumatizovaní vojáci, jimž stát nedokáže zajistit důstojný život? Snyder střílí z pomyslné myšlenkové brokovnice, ale jen málokterými broky dokáže trefit cíl v podobě diváckého uspokojení.

To je patrné i na technických rozhodnutích, v nichž Snyder v minulosti tak vynikal. Tentokrát se sám staral i o kameru, jež trpí řadou technických neduhů a záměrně výrazného rozostření obrazu, což je podle Snydera čistě estetické rozhodnutí. Typické odlesky v objektivu a další vizuální finesy samozřejmě nechybí, i když občas se Snyder snaží udržet svůj styl až příliš na sílu. O poznání konzervativněji se Snyder snaží potěšit publikum výběrem tematicky vhodných hitovek – od Elvisova Viva Las Vegas po Zombie od The Cranberries.

Shoda po světě

Divácké nadšení neplyne ani z prvních ohlasů na filmových databázích. Necelých 900 hodnotitelů na databázi ČSFD snímku přineslo průměrné hodnocení 59 %, na mezinárodní databázi IMDB se film po více než 20 000 hodnoceních ocitl na známce 6,3/10. Agregátor recenzí Metacritic.com udává skóre recenzentů 57 %, uživatelské hodnocení se pohybuje na úrovni 6,1/10. A konečně oblíbený server Rotten Tomatoes rovněž ukazuje průměrnou známku z recenzí 6,1/10, ale dodává, že 70 % kritiků dává spíše palec nahoru a 68 % diváků film doporučuje.

To rozhodně nejsou nikterak oslnivé výsledky, na druhou stranu dávají jasně najevo, co se povedlo a co ne. Mnoha fanoušky zbožňovaný tvůrce se zřetelně stává obětí vlastních ambicí a snaze dostát obrazu geniálního (leč zákeřnými producenty zneuznaného) tvůrce. Zack Snyder však ve výsledku servíruje krvavou akční jízdu, nad kterou se nesmíte hlouběji zamýšlet nebo snad od ní nedejbože čekat něco víc než… krvavou akční jízdu.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!