7 nejlepších komiksů s Batmanem: Co inspirovalo filmovou trilogii o Temném rytíři?

Poznejte ty nejklasičtější komiksové klasiky, v nichž Batman chrání svůj milovaný Gotham.
Temný rytíř povstal
Temný rytíř povstal
Warner Bros.

reklama

V pátek večer na COOL vtrhne komiksová klasika Temný rytíř povstal. Christian Bale tu jako nejslavnější iterace Batmana bude potřetí a naposledy zachraňovat Gotham, čímž zakončí zlomovou Nolanovu trilogii o netopýřím muži. A to je ideální příležitost sesumírovat si i ty nejlepší komiksy s Batmanem, které sloužily jako předloha (nejen) tomuto bijáku.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Temný rytíř povstal - upoutávka

07) Návrat temného rytíře

Těžko hledat ostřejší vstup do ságy, než je Návrat temného rytíře (1986) od Franka Millera. Story starého Batmana, který se vrací z důchodu, aby znovu čelil jak superpadouchům, tak i Supermanovi (!), je typickou svéráznou Millerovinou, která boří starou mytologii, jen aby ji znovu složila v novém kontextu. Není náhodou, že všechny další oceňované vážné příběhy Batmana přišly až po tomto...

The Dark Knight Returns
Autor: DC Comics The Dark Knight Returns

06) Knightfall

Pokud vám předešlý komiks přišel z filmového hlediska povědomý, Knighfall z roku 1993 je ještě větším zdrojem inspirace pro Nolana – a pro film Temný rytíř povstal obzvlášť. Batman se tu totiž musí servat s Banem, který navíc odhalil Batmanovu tajnou identitu, což vede k neslavné Batmanově prohře a bolestivému zranění.

Knightfall
Autor: DC Comics Knightfall

05) Arkham Asylum

Tenhle komiks možná znáte z jeho herní verze – původní předloha každopádně vyšla v roce 1989 a servíruje story blázince, nad kterým převzali kontrolu samotní blázni. To působí jako primitivní story (skoro jako určená pro videohru…). Grant Morrison tu ale dovede zahustit atmosféru temnou historií Arkhamu a symbolikou takovým způsobem, že by i Ecovi přecházel zrak.

Arkham Asylum
Autor: DC Comics Arkham Asylum

04) Soví tribunál

Další zářez dorazil teprve v roce 2011 a staví proti Batmanovi novou partu zloduchů – elitní tajnou organizaci, která se datuje až k samotnému založení Gothamu. Soví tribunál sice přichází po restartu časové linie DC komiksů, takže si v podobných tvrzeních může dovolit víc než jiné komiksy, o to víc se mu však daří vykreslit novou, ještě temnější realitu Batmanova rodiště.

Soví tribunál
Autor: DC Comics Soví tribunál

03) Smrt v rodině

Co kdyby Joker zabil Robina? Právě na to odpovídá Smrt v rodině z roku 1989, jeden z nejdůležitějších komiksů pro Batmanovu kontinuitu. Kontroverzní příběh, v němž navíc čtenáři dopředu hlasovali o Robinově osudu (nejde ovšem o Dicka Graysona, ale Jasona Todda), se trvale podepsal na dalším směřování Batmanových příběhů a celé jeho atmosféry.

Smrt v rodině
Autor: DC Comics Smrt v rodině

02) Dlouhý Halloween

Častým motivem oceňovaných komiksů je jejich vykreslení Bruce/Batmana jako staršího vyhořelého superhrdiny. Dlouhý Halloween z roku 1996 na to jde přesně opačně – mladý Batman tu pronásleduje sériového vraha, jen aby se věci notně zkomplikovaly a Harvey Dent se nakonec stal Two-Facem. I v tomto případě tedy jde o velkou inspiraci pro příběh filmového Temného rytíře.

Dlouhý Halloween
Autor: DC Comics Dlouhý Halloween

01) Kameňák

Začali jsme Frankem Millerem, skončíme Alanem Moorem. Jeho Kameňák z roku 1988 je stejně tak Batmanův jako Jokerův příběh – jedná se totiž o Jokerův origin, na němž dost staví i Joker s Joaquinem Phoenixem. Syrovější, dramatičtější, přízemnější... to všechno jsou synonyma Kameňáku, bez něhož by byl vztah Batmana s Jokerem poloviční.

Kameňák
Autor: DC Comics Kameňák

Komiksový film Temný rytíř povstal začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!