Je v novém Batmanovi i Joker? Režisér filmu se rozpovídal o plánech se slavným padouchem

Přestože Joker je snad nejznámějším soupeřem Batmana, v novém snímku, jenž by měl být úvodem do celé série, ho vystřídali jiní záporáci. I když možná ne tak úplně...
Dostal Ledgerův Joker dalšího nástupce?
Dostal Ledgerův Joker dalšího nástupce?
Warner Bros.

reklama

Nový filmový Batman útočí na světová kina a soudě dle dosavadních reakcí se jedná o velmi zajímavý přírůstek do rodiny netopýřích filmů. Režisér Matt Reeves však má s touto komiksovou legendou ještě velké množství plánů – což ukázal i závěr tříhodinového opusu, v němž je naznačeno hned několik možných směrů, kterými by se další pokračování mohla ubírat. Sám Reeves se rozpovídal o jednom velmi atraktivním cameu, které jistě zaujalo všechny fandy batmanovských dobrodružství.

POZOR, SPOILERY! Pokud jste snímek ještě neviděli a chcete být až do poslední chvíle napnuti, tak další odstavce raději nečtěte, neboť se nevyhneme částečným spoilerům.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Nový český trailer filmu The Batman

V jedné z posledních scén filmu se nešťastný Riddler, úhlavní Batmanův protivník v tomto filmu, ocitá za zdmi psychiatrické léčebny Arkham. Náladu i sebevědomí mu zvedá tajemný chovanec z vedlejší cely. Ten je v titulcích označen jako „nepojmenovaný vězeň Arkhamu“, ovšem díky význačné dikci, znepokojivému úsměvu a náznaku zelených vlasů snad každého napadne, že by se mohlo jednat o novou reinkarnaci Jokera. A skutečně, Reeves potvrdil, že se Riddler v rámci svého léčebného pobytu skutečně ocitl vedle nejslavnějšího Batmanova protivníka.

Tohoto Jokera hraje irský mladík Barry Keoghan, který zaujal už v Dunkerku či Eternals. Přestože se Reeves snažil Keoghanovu roli v novém Batmanovi do poslední chvíle tajit (kvůli čemuž vzniklo i několik falešných scén, v nichž herec ztvárnil vedlejší roli policisty), Keoghanův vlastní bratr na sociálních sítích celou záležitost omylem propálil.

Barry Keoghan ve filmu Eternals
Autor: Marvel Studios Barry Keoghan ve filmu Eternals

Reeves byl každopádně zaujat představou, že Joker v tomto filmu ještě není zcela jednoznačně sociopatickým záporákem, jehož známe z komiksů. Režisér dokonce lákal na vystřiženou scénu, jež by časem měla být zveřejněna: Batman se v ní obrátí právě na Jokera, s nímž se už během své krátké detektivní kariéry setkal, a žádá ho o pomoc s vytvořením psychologického profilu Riddlera.

Reeves se tak zjevně nechal inspiroval Mlčením jehňátek, seriálem Mindhunter a podobnými díly, navíc by se tak i vysvětloval fakt, že na přísně střeženém arkhamském oddělení ví Joker o Riddlerovi množství informací.

Režisér dále přiznal, že byl inspirací pro nového Jokera výkon Conrada Veidta v romantickém hororu Muž, který se směje z roku 1928. Ostatně právě Veidtova tragická postava muže, který má po operaci na obličeji permanentní grimasu úsměvu, byla předobrazem prvnímu komiksovému Jokerovi, jenž se v batmanovských sešitech objevil v roce 1940.

Conrad Veidt ve filmu Muž, který se směje
Autor: Universal pictures Conrad Veidt ve filmu Muž, který se směje

Reeves však chce Keoghanova Jokera odlišit od ostatních inkarnací slavného zlosyna, a tak je údajným důvodem k jeho permanentnímu úsměvu vrozená porucha podobná skutečnému Angelmanovu syndromu. Takto postižení lidé, jichž je na světě kolem půl milionu, se často nemohou přestat usmívat či rovnou smát.

„Jde o myšlenku, že je Joker velmi pronikavý a geniální. Dokáže se dostat do vaší mysli a v podstatě zastává už od narození nihilistický úhel pohledu, že život si s ním krutě zavtipkoval. A tohle je jeho odpověď, nakonec se sám prohlásí za klauna, za Jokera. Taková byla moje představa,“ vysvětlil Reeves. Zatím každopádně není jasné, jestli se Jokera dočkáme hned v dalším batmanovském snímku anebo třeba v jednom z chystaných seriálů, jež na nového Batmana navážou – všechno bude záležet na ohlasech fanoušků a koneckonců i naplněnosti pokladen kin.

ZDROJ: IGN

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!