Nový válečný film ukazuje klíčovou bitvu, která vedla k porážce nacistů. Je v něm i hvězda Harryho Pottera

Bitva v ústí Šeldy je trochu pozapomenutou, přesto však podstatnou součástí spojenecké ofenzívy na západní frontě. Jak k ní nový snímek přistoupí?
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

První trailer filmu Bitva v ústí Šeldy

reklama

Již brzy bude na internetu k vidění nizozemský snímek s mezinárodním názvem The Forgotten Battle. Český překlad je o poznání konkrétnější a dává najevo, o jakou vojenskou akci se jedná: Bitva v ústí Šeldy. Tato řeka protéká Francií, Belgií a Nizozemskem, kde se vlévá do Severního moře. A právě v této oblasti, především ve strategicky důležitém přístavu Antverpy, se během října a listopadu 1944 odehrála významná akce, jež předznamenala porážku nacistického Německa.

Ústí Šeldy bylo pro Spojence podstatné kvůli bezpečnému zásobování Antverp, a tedy i celého regionu jihozápadního Nizozemska a severní Belgie. Spojenecké síly sestávaly především z kanadských jednotek, jež doplňovali Britové, Poláci a další národy. Boje probíhaly od 2. října do 8. listopadu a Spojencům se nakonec podařilo početnější německé jednotky vytlačit. Tento úspěch jim umožnil zásobování přes antverpský přístav až do konce války.

Společně se slavnou operací Market Garden, která probíhala o měsíc dříve, avšak tak úspěšně nedopadla, se jedná o klíčové spojenecké aktivity na podzim roku 1944. Odezvou byla bitva v Ardenách, jedna z posledních německých ofenzív, kterou se Hitler na přelomu let 1944 a 1945 snažil zvrátit nepříznivý vývoj války. Naštěstí neúspěšně.

Bitva v ústí Šeldy
Autor: Netflix Bitva v ústí Šeldy

Trailer velkolepého nizozemského snímku láká na historickou realističnost i pořádné válečné napětí. V centru dění mají být hned tři vojáci – z německé, britské a nizozemské armády. Vzhledem k zemi původu nenajdeme v castingu množství známých jmen, ale leckoho jistě zaujme přítomnost Toma Feltona, ikonického Draca Malfoye ze série o Harrym Potterovi. Doufejme, že režisér Matthijs van Heijningen, který má za sebou třeba obstojný horor Věc: Počátek, dokáže navázat na tradici Zachraňte vojína Ryana a podobných válečných hitů.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama