Hvězda Black Panthera způsobila poprask. Zahraje si slavného shakespearovského hrdinu

Tradiční newyorská divadelní scéna se rozhodně nebojí experimentovat a po dvou pandemických létech chce diváky nalákat na nečekaná rozhodnutí – a to se rozhodně daří.
Black Panther
Black Panther
Marvel Studios

reklama

Americká herečka Danai Gurira se zatím nejvíce proslavila díky snímku Black Panther, kde se prostřednictvím role Okoye ocitla v čele wakandské armády. Úlohu si zopakovala i v třetích a čtvrtých Avengers a dočkáme se jí i v chystaném pokračování Black Panthera, které je plánováno na listopad letošního roku. Dokonce se o ní spekuluje jako o jedné z možných nositelek (či nositelů) obleku Black Panthera. Vedle tohoto pronikání do marvelovského univerza (a samozřejmě průlomové role v seriálu Živí mrtví) si však Gurira připíše i jednu poměrně nečekanou roli na divadelních prknech.

Danai Gurira ve filmu Black Panther
Autor: Marvel Studios Danai Gurira ve filmu Black Panther

V rámci každoročního shakespearovského festivalu, který se odehrává ve slavném newyorském Central Parku, totiž ztvární ikonickou roli Richarda III. Umělecký ředitel festivalu Oskar Eustis se k tomu vyjádřil následovně: „Naše milovaná Danai Gurira představí svou verzi tohoto jedinečného charakteru. Můžeme říct, že Richard III. je prvním uměleckým dílem, které skutečně zkoumalo politickou postavu zcela stojící na velkých lžích – celá jeho kariéra je založena na vykládání zjevných nepravd, a přesto mu to procházelo. Idea showmanství bez obsahu se stala velmi aktuální politickou silou.“

Zkrácená a upravená verze Richarda III. se bude hrát bez přestávky. Režie se ujme Robert O’Hara, dříve nominovaný na divadelní cenu Tony za hru s názvem Slave Play, a ani Gurira není na divadelní scéně nováčkem. V souvislosti s tímto odvážným castingem stojí za zmínku fakt, že v shakespearovské Anglii bylo dovoleno hrát pouze mužům, a tak Shakespeare do svých děl zakomponoval celou řadu momentů, v nichž docházelo k genderovým proměnám a převlekům. K čemu nečekané obsazení dovede zrovna tuto adaptaci, momentálně nechce spekulovat ani sám Eustis. Na Twitteru ale samozřejmě najdete řadu velmi vyhrocených názorů.

Danai Gurira v roce 2019
Autor: profimedia.cz Danai Gurira v roce 2019

Pro zdarma přístupný newyorský festival je každopádně příjemné, že se po limitech posledních dvou let může konečně vrátit k něčemu, co připomíná standardní režim. V roce 2020 se totiž fanoušci museli spokojit s rozhlasovými přenosy, v létě 2021 se představila jen omezená verze hry Veselé paničky windsorské. Letos se vedle Richarda III. na této alternativní scéně představí i rozmáchlá adaptace komedie Jak se vám líbí.

ZDROJ: Deadline

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!