Black Widow u soudu: Scarlett Johansson žaluje Disneyho, ve hře jsou desítky milionů dolarů

Představitelka Black Widow se soudí o ušlé zisky z nejnovější marvelovky.
Scarlett Johansson jako Black Widow
Scarlett Johansson jako Black Widow
Disney

reklama

Scarlett Johansson žaluje studio Disney, protože její nejnovější film Black Widow neměl premiéru pouze v kinech, ale také na streamovací službě Disney+, což podle žaloby výrazně snížilo zisky filmu, ze kterých měla mít Scarlett vysoký podíl. Ve smlouvě navíc měla mít garantovanou právě exkluzivní premiéru v kinech, což nebylo dodrženo.

„Disney věděl, že kanibalizace zisků z kin uvedením na Disney+ ušetří Marvelu (který patří pod Disney) pořádné množství peněz, které by jinak musel vyplatit Scarlett Johansson,“ píše se v žalobě. Podle magazínu Wall Street Journal mohla takto herečka přijít až o 50 milionů dolarů.

Disney vrací úder

Motivací Disneyho bylo podle žaloby nejen získat více předplatitelů pro svou streamingovou službu, ale také se záměrně vyhnout vyplacení podílu herečce. „Tato žaloba je smutná a znepokojující tím, jak ignoruje hrozivé a trvající následky pandemie COVID-19,“ píše se v oficiální reakci Disneyho.

Disney zcela naplnil kontrakt se Scarlett Johansson a navíc tím, že uvedl Black Widow zároveň na Disney+, znatelně zvýšil její možnost vydělat si na příplatcích více než dosavadních 20 milionů dolarů, které už dostala,“ píše se také ve vyjádření. Zástupci Scarlett Johannson situaci ale vidí opačně a zdůrazňují, že Disney odmítl jakékoliv pokusy o upravení smlouvy vzhledem k výjimečné globální situaci.

Black Widow vs. piráti

Výdělky Black Widow v kinech jsou výrazně pod průměrem ostatních filmů z komiksového univerza Marvel – za první víkend film v amerických kinech vydělal 80 milionů dolarů, celosvětově má prozatím na kontě „jen“ 320 milionů (za normálních okolností by přitom snadno útočil na miliardu).

Dle analytiků má na nižších tržbách Black Widow výrazný podíl právě její uvedení na Disney+ (uživatelé služby za ni platí 30 dolarů navíc). Kdyby k němu nedošlo, nešel by film od prvního dne pirátsky stáhnout v nejvyšší kvalitě po celém světě. Pro srovnání – jiné marvelovky šly v HD „upirátit“ až dlouhé čtyři měsíce po premiéře, takže měli lidé nesrovnatelně vyšší motivaci vyrazit do kina.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!