Blíží se konec 3D filmů? Kina už pochopila, že tenhle trend je divákům k smíchu! Co přijde nyní?

Že by konečně filmaři dostali rozum?
Blíží se konec 3D filmů?
Blíží se konec 3D filmů?
20th Century Fox/iStock

reklama

Pamatujete si na dobu, kdy vyšel Avatar? Jeho režisér James Cameron tehdy tvrdil, že stojíme na začátku nové 3D éry, a že od tohoto bodu bude chtít každý filmař přinést divákům svůj film ve třech rozměrech. Chvíli to tak vypadalo, úpadek zájmu o 3D filmy ale nastal velmi záhy a v současné situaci je spíš nežádoucím doplňkem.

Alespoň takto o tom Greg Foster, šéf společnosti IMAX Entertainment, která licencuje kinosály s prvotřídní promítací technikou (nejen) pro 3D filmy: „Poptávka po 2D filmech v Severní Americe zase stoupá, diváci je upřednostňují před 3D verzemi.“ Foster zároveň dodal, že důkazem ustupujícího trojrozměrného trendu je i chování filmařů, což uvádí na příkladu chystaného Blade Runnera 2049, který bude v IMAXU promítán ve 2D.

Je tedy možné, že kinosály IMAX přinesou v budoucnu spíše speciality typu Dunkerk na 70mm filmu a obecně lepší obraz i zvuk, než potemnělou podívanou, ze které spoustu lidí spíše bolí oči. A je to pravděpodobně technologií – až někdo přijde s řešením bez tmavých polarizačních brýlí, kvůli kterým ztrácí filmy jas, pak se možná 3D filmy vrátí, do té doby ale připomínají spíše „revoluci“ ze světa videoher, kdy se hráče před lety snažili výrobci konzolí přesvědčit, že své oblíbené hry budou chtít hrát ve stoje, za použití pohybového ovládání…

reklama

reklama