7. září 2020 00:08

Jak vznikalo Bojiště Země, asi nejšílenější sci-fi všech dob?

John Travolta si chce podrobit Zemi a vy prostě musíte být u toho!

V pátek večer se na COOLu rozjede sci-fi úlet Bojiště Země: Sága roku 3000. Legendární biják o tom, jak mimozemšťani vedení Johnem Travoltou okupují Zemi, ale parta divochů je nakonec vyštípe, se již stihl zapsat do dějin kinematografie. Bojiště Země je totiž tak neskutečně šílené, až se z něj stal kult! Jak se to celé seběhlo? Vzpomněli jsme, jak se také dá natočit ikonická podívaná.

Po Star Wars

Psal se rok 1982, když L. Ron Hubbard, zakladatel scientologické církve, dopsal sci-fi román Bojiště Země. V jeho ději o ufounské okupaci Země, kterou zvrátí parta primitivů Homo sapiens, se snoubí řada scientologických myšlenek. Bylo to navíc stále v éře po přelomových Star Wars, kdy měly sci-fi náměty cenu zlata!

Scientologie byla tehdy stále relativně malou církví v Los Angeles. Jejím nejprominentnějším členem z řad celebrit byl však zřejmě John Travolta, Hubbard se proto s nápadem na adaptaci svého románu obrátil právě na něj. Prakticky celá 80. léta se Travolta, toho času po sérii propadáků v klatbě studií, snažil na adaptaci sehnat dostatečné finanční zdroje - a moc mu nepomohlo, když Hubbard sám zemřel v roce 1986. Trvalo tak až do roku 1995, než Travolta (díky Pulp Fiction opět v popředí zájmu) poprvé veřejně napsal, že se snaží jakési Bojiště Země natočit. Spojení se scientologií projektu také nepomohlo, už tehdy totiž měla v Hollywoodu prazvláštní pověst.

V roce 1998 se však projektu ujala společnost Franchise Pictures a souhlasila, že bude film – při rozumném rozpočtu – spolufinancovat. Suma na natáčení byla nevelká, Travolta sám pak do projektu vložil 5 milionů dolarů. Konečně tak mohla padnout první klapka!

Nadějné vyhlídky

Jako první Travolta oslovil s možností natáčet Bojiště Země jistého Quentina Tarantina (!), ten však odmítl. Kolik u toho padlo sprostých slov, si lze jenom domýšlet. Nakonec na režijní stoličku usedl Roger Christian, který si získal ostruhy právě u tvůrce Star Wars George Lucase. Jeho vize byla neotřelá – každý záběr filmu se měl točit v úhlu známého ve filmařině jako tzv. dutch angle. Christian totiž chtěl, aby "film vypadal jako komiksový román".

Původně chtěl Travolta hrát hlavní lidskou postavu. Na konci 90. let se ale pro mladého hrdinu cítil být příliš stár, a tak si střihl alespoň hlavního záporáka. Natáčelo se v Kanadě a snímek byl tou dobou nejdražší "zahraniční" produkcí zde zpachtěnou. Produkci však trápila špatná publicita. Dnes existuje dojem, že Bojiště Země vznikalo jako normální sci-fi a až po premiéře si získalo bizarní pověst. Takhle to ale ve skutečnosti nebylo. Když unikl scénář a dostal se na stránky časopisu Mean Magazine, Bojiště Země si ještě během svého vzniku vysloužilo pověst snímku, jenž nabízí akorát "srandovní zápletku", "špatné dialogy" a "směšně ploché charakterizace postav". Nicméně, budeme-li fér, scénář nemusí ještě ovlivnit film zásadním způsobem. Geniální režisér je často i z průměrného scénáře schopný vykřesat legendární dílo.

Tragický konec

Na to ale... bohužel nedošlo. Asi nejlépe film charakterizuje jedna z recenzí, která děj popsala slovy "zábavné asi jako sledovat létat mouchu". Jakmile se pak protrhla stavidla nekvality Bojiště Země, média začala velmi ráda připomínat nejen spojení se scientologií, ale třeba i extrémní zabezpečení natáčení, jež často naznačuje, že se filmaři raději nechtějí ukázat na veřejnosti. Jon Stewart ve své talkshow snímek popsal jako "spojení Star Wars a vůně zadku". A to už Bojiště Země posouvalo ze sektoru špatných filmů do sektoru čehosi, co je prostě nutné vidět.

Nakonec se tak z výsledku stal nefalšovaný kult! Bojiště Země je nyní popisováno jako jeden z nejhorších bijáků dějin a dost možná nejhorší sci-fi vůbec. Například Zlaté maliny jako anticena filmového průmyslu vyhlásily Bojiště Země za nejhorší film první dekády 21. století. Hrdě se tak snímek postavil po bok filmů jako The Room nebo Freddyho úlet, stále jde totiž o vynikající vatu libovolné párty, kde se nacházejí blíže nespecifikované substance.

Možná navíc není všem dnům konec. Travolta si původně vymyslel film jen jako první ze dvou dílů - reálně se tak zadaptovala jen půlka Hubbardova románu! Třeba tak časem dekády vznikne i pokračování Bojiště Země, které... by téměř automaticky mohlo být stejně legendární jako jednička?

Bojiště Země: Sága roku 3000 začíná na Prima COOL v pátek ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný