Coolácká recenze: Jak Fantastická zvířata 2 navazují na Harryho Pottera?

Mladý Albus Brumbál se chystá na boj se svým největším nepřítelem. Měli byste být u toho?
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Warner Bros.

reklama

Konec letošního roku není zrovna plný velkých filmů. Jasně, v prosinci dorazí Aquaman a Bumblebee, jinak ale bodují spíš hudební dramata (Bohemian Rhapsody, Zrodila se hvězda) nebo krvavé thrillery (Zlý časy v El Royale, Halloween). Naštěstí tu však máme nová Fantastická zvířata, která jsou dalším epickým návratem do světa Harryho Pottera.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Autor: Warner Bros. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Před dvěma lety vcelku "nevinná" fantasy série se tentokrát vydává do krapet složitějších (a potažmo i temnějších) vod, v nichž najdete i samotného Albuse Brumbála (pasující Jude Law). Jeho dávný přítel Gellert Grindelwald (zase jednou skvělý Johnny Depp) totiž v roce 1927 pokračuje v terorizování kouzelnického světa a má velké plány, které je nutné co nejdříve překazit. Kdo s tím Brumbálovi pomůže? Samozřejmě magizoolog Mlok Scamander (patřičně outsiderský Eddie Redmayne), který je znovu vehnán do akce i přesto, že by nejraději piplal svoje kouzelné tvory a nechal Grindelwalda někomu povolanějšímu.

Jak možná tušíte, druhá Fantastická zvířata jsou mnohem komplikovanější než ta první. Zatímco minule jsme se jen bavili se zvířátky a občas se nakouslo budoucí dění, tentokrát se mnohem víc vysvětluje a chystá půda pro další díly. Druhý z pěti filmů tak nemá pořádný začátek ani konec a připomíná třeba šestý díl Harryho Pottera, ve kterém se také dost budovalo a nebyly tu žádné zásadní dějové oblouky.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Autor: Warner Bros. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Znamená to, že můžete zůstat doma? Jak se to vezme. Pokud vás první díl nebavil a Mlok Scamander vás absolutně nezajímá, můžete to s Fantastickými zvířaty vzdát – v jádru se totiž nijak nezměnila. Pokud jste ale s novými hrdiny spokojeni a přijde vám, že má celá outsiderská parta co nabídnout, určitě kino nevynechávejte, jelikož se koná další velkolepé dobrodružství se spoustou zábavy a osudových momentů.

Rowling holt nepodlehla okolnímu tlaku a stojí si za tím, že je Mlok originální hrdina s unikátními schopnostmi, které z něj dělají netradičního filmového tahouna. Kolem jeho neochoty plést se do nebezpečných věcí se přitom vystavěla zamotaná detektivka, u níž musíte dávat pozor na to, kdo je kdo a o co přesně mu jde. Druhá Fantastická zvířata díky tomu nejsou typicky prázdnou atrakcí s povrchními lákadly, jimiž se Hollywood obvykle snaží rychle vydělat peníze. Naopak se jedná o románově vystavěný dílek z velké skládačky, který se nezdráhá tasit zvraty, jež se pořádně dořeší až v dalších filmech.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Autor: Warner Bros. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Čtenáři Harryho Pottera tohle dobře znají z knih. Tady to jen začíná od nuly rovnou ve filmové podobě, což dělá druhá Fantastická zvířata dost těžkopádnými. Jednička byla rozhodně lepší a většina filmů s Harrym Potterem taky. Zároveň to ale neznamená, že si fanoušci neužijí další nádhernou podívanou, jejíž finále je působivé až běda a nemilosrdně láká na zbylé tři díly.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!