Coolácká recenze: Mission: Impossible 6 je nejlepší akční film roku

Zapomeňte na to, že je Tomu Cruiseovi 56 let. Pořád je to absolutní borec!
Mission: Impossible - Fallout
Mission: Impossible - Fallout
Paramount Pictures

reklama

Vzpomínáte si, jak jste poprvé viděli Šíleného Maxe s Tomem Hardym a málem nevěřili tomu, co se děje na velkém plátně? To je zhruba jediné přirovnání, které mě napadá k akčním scénám z Mission: Impossible 6, nejnovějšího přírůstku do slavné špiónské ságy. Už po jediné upoutávce bylo jasné, že Tom Cruise hodlá zvednout laťku moderního akčního filmu. Jen málokdo ale tušil, že nám opravdu dodá mohutnou akční jízdu, která nikdy nesundá nohu z plynu.

Šestá "nemožná mise" je v první řadě zamotaným příběhem o záchraně světa (jak jinak!), jenž stojí na ramenou pátého (a částečně i třetího) dílu téhle nesmrtelné série. Velmi rychle ale pochopíte, že jsou výborné postavy i skvělé zvraty jen doplňkem k tomu, aby Christopher McQuarrie realizoval jednu neuvěřitelnou akci za druhou. Pětka tenhle styl dost nakousla úvodem s letadlem a honičkou na motorkách. Oproti šestce to však byl jen "drobný" rozjezd, který se s novým dílem nemůže rovnat.

Nemyslím teď přímo kvalitu filmu – oba díly jsou parádní a pětka je vlastně zábavnější a šmrncovnější. Šestka ale klasické špiónské ladění vyměnila za mohutnou akční kanonádu, při níž Tom Cruise desítky minut běhá, jezdí na motorce a létá ve vrtulníku. Většina těchhle scén by se normálně točila s kaskadérem a před zeleným plátnem. Výjimečnost Mission: Impossible 6 však spočívá v tom, že si každý nebezpečný kousek oddřel přímo Cruise.

Ano, všechny ty prostocviky s padákem, ve vrtulníku nebo na skále jsou tím nejpoctivějším a nejvypiplanějším řemeslem, v němž jsou stěžejní prvky stoprocentně reálné. Zejména v IMAXu tak budete pravidelně sbírat čelist ze země a divit se tomu, že v roce 2018 takový film vůbec může vzniknout – a že v něm hraje šestapadesátiletá (!) filmová hvězda, jejíž pojištění je noční můrou každého filmového studia.

Šestý díl Mission: Impossible tak nabízí spoustu prvotřídní špionážní zábavy a opulentních scén, které jinde zkrátka neuvidíte. Což je obzvlášť ve věku superhrdinů vítané osvěžení, jež byste rozhodně neměli propásnout!

reklama

reklama