Diváci utíkali z kina, nejdrsnější film roku na ně byl moc nechutný. Jaké scény je vyhnaly ze sálu?

Nový horor proslulého režiséra naplnil předpoklady. První diváci skutečně hromadně opouštěli sál.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Crimes of the Future – nový horor Davida Cronenberga
Filmová distribuční společnost Neon

reklama

Režisér David Cronenberg měl správný odhad, když tvrdil, že diváci na filmovém festivalu v Cannes budou při jeho novém filmu Crimes of the Future (Zločiny budoucnosti) opouštět sál. Kromě desítek znechucených útěků si však snímek na konci projekce vysloužil taky sedmiminutový bouřlivý potlesk, jak napsal magazín Variety.

Kontroverzní kanadský tvůrce se novinkou vrací ke svému oblíbenému žánru tělesných hororů, které zkoumají hranice lidského těla a smyslové zkušenosti. Posledním takovým byl v jeho filmografii sci-fi horor eXistenZ z roku 1999. Opakuje si taky spolupráci se svým oblíbeným hercem Viggo Mortensenem, kterého předtím obsadil do hlavní role snímků Dějiny násilí (2005), Východní přísliby (2007) nebo Nebezpečná metoda (2011).

Tělesný horor Crimes of the Future
Autor: Filmová distribuční společnost Neon Tělesný horor Crimes of the Future

A čím tedy drsná sci-fi pobouřila takové množství diváků? Odehrává se v blízké budoucnosti, kdy si lidé běžně upravují a mění svá těla a fyzická bolest je věcí minulosti, kterou zažívá jen hrstka z nich a pouze ve spánku. Nástrojem zrychlené evoluce je chirurgie, ze které udělali hrdinové filmu show a otázku slasti. Saul Tenser (Mortensen) s její pomocí vyrábí tzv. neo-orgány. „Chirurgie je nový sex,“ říká ve filmu jeho spolupracovnice Timlin (Kristen Stewart).

Důležitým pro film je tak bizarní pitevní stroj, který krájí tkáně jako máslo, zavrtává se do lebek, odděluje vnitřnosti nebo porcuje tváře. Součástí tělesných experimentů je také detailně vyobrazená vražda či pitva malého kluka. Všude je hodně masa, ale relativně málo krve a vše má bizarní kontury a design, jak je u Cronenberových nejslavnějších děl zvykem. Půvabná Léa Seydoux v roli Caprice pak ve filmu podle prvních recenzí funguje jako osoba, která propojuje svět chirurgie a sexu.

Trojice ústředních hereckých hvězd filmu Crimes of the Future – zleva Léa Seydoux, Viggo Mortensen a Kristen Stewart
Autor: Filmová distribuční společnost Neon Trojice ústředních hereckých hvězd filmu Crimes of the Future – zleva Léa Seydoux, Viggo Mortensen a Kristen Stewart

Dodejme, že si film vysloužil americký rating R za znepokojivé násilí, šokující scény, otevřenou nahotu a neslušný jazyk“. Po premiéře v hlavní soutěži festivalu v Cannes hned vstupuje do francouzských a 3. června taky do amerických kin. Česká premiéra zatím nebyla oznámena.

Zdroj: Variety, Rotten Tomatoes

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama