31. října 2022 00:01

Jak vznikl Deadpool a kdy začal mluvit se čtenáři komiksu?

Deadpoolova minulost je složitější, než si možná myslíte...

V sobotu večer na COOL dorazí komiksový nářez Deadpool 2. Náš oblíbený žoldák bez bázně a jemné pokožky se tentokrát bude muset servat jak s návštěvníkem z budoucnosti, tak i depkou ze ztráty své milované holky. Než se ale zrodil tento moderní, všem sympatický Wade Wilson, trvalo to pěkných pár let jeho komiksové anabáze. Poznejte skutečný příběh Deapoolova komiksového vzniku.

Od kopírky k vlastní sérii

Když se Deadpool poprvé objevil v 98. čísle série New Mutants z roku 1991, šlo o dítko ilustrátora a scenáristy Roba Liefelda. Deadpool byl však tehdy na míle vzdálený svému dnešnímu já. Předně: Šlo o záporáka stojícího proti „hodným“ mutantům. A sekundárně... šlo v zásadě o záporáka dost generického.

Díky dialogům od Fabiana Niciezy měl sice Deadpool už od počátku prořízlou pusu, ale to bylo také vše, co stálo za pozornost. Deadpool neměl nijak extravagantní kostým ani schopnosti, a vlastně vznikl hlavně jako inspirace Deathstrokem z konkurenční stáje DC. Nicieza dokonce postupně okopíroval i Deathstrokeovu civilní identitu a překoval ji v identitu Deadpoola – náš známý Wade Wilson je totiž po čertech blízko Deathstrokeovu alteregu jménem „Slade Wilson“...

Co začalo jako rychlá snaha vymyslet zajímavého ničemu, kterému dají mutanti na budku, ale ale brzy začalo měnit. Deadpoolovy vtípky (stále zatím bez mluvení ke čtenářům) se staly populární komoditou a Deadpool se stále častěji vracel. Postupně tak dostal i vlastní minisérie, kde už hrál první housle. A jen šest let po svém debutu se dočkal měsíční komiksové série, v níž se zrodil Deadpool takový, jak ho znáte vy.

Rána do čtvrté stěny

Stále odvážnější Deadpoolovy hlášky začaly nabírat sebeparodický charakter v čísle 28 z pera Joe Kellyho a Peta Woodse. Deadpool tehdy (v roce 1999) při setkání se zabijákem Bullseyem prohlásil, že se naposledy viděli „v čísle 13“!

Bylo to sice stále vzdálené Deadpoolovu komentování superhrdinského žánru a/nebo vzhledu Ryana Reynoldse, jeho první metahláška však otevřela stavidla a Deadpool už neměl nikdy být stejný. Stále častěji začal dělat reference na jiné komiksy, až v čísle 33 prohlásil, že „nic z tady toho se doopravdy neděje, protože je to jen výplod chlápka u psacího stroje“.

Vzhledem k tomu, že žádný jiný marvelácký superhrdina podobnou „schopností“ prokouknout fikci nedisponoval (a stále nedisponuje), mohli se pisálci na Deadpoolovi vyřádit – a čtenáři to kvitovali s nadšením! Deadpool se vlastně stal jedním z nich. Byl to první superhrdina nového, postmoderního věku komiksu.

Kdyby Deadpool dorazil v 60. letech po boku prvních X-Menů a Spider-Mana, nejspíše by měl jepičí život. V éře, kdy se komiksové sešitky staly několikagenerační záležitostí, však měly jeho průpovídky ke čtenářům úspěch zaručen. Ze stejných důvodů by měl filmový Deadpool nejspíš problém prorazit v roce 2000 (tedy v době premiéry prvních filmových X-Menů). V roce 2016 v době vrcholné saturace trhu celovečerními komiksovými eposy měl však opět úspěch zaručen. A využil toho na maximum!

Deadpool 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný